Mol šatní (Tineola bisseliella)

 

 

Biologie

Dospělý motýl je velký 8-12 mm a rozpětí křídel má 10-14 mm. Přední křídla má zlatavě žlutá, lesklá, bez kreseb a skvrn, zadní křídla má šedožlutá. Proměnu má dokonalou. Samička klade až 200 bělavých vajíček, velkých 0,4-0,7 mm. Z nich se líhnou 1-2 mm velké, bělavé housenky, které spřádají chodbičky v napadeném materiálu a vyvíjí se v závislosti na teplotě 1-5 měsíců. Období kukly trvá 25 dní. Celkový vývoj trvá při 15 °C až 227 dní, při 30 °C jen 65 dní. V bytech má 3 generace za rok, v nevytápěných prostorách 1-1,5 generaci. Délka života dospělců je 4-5 měsíců.

Mol šatní

 

Škody

Dospělý jedinec mola šatního nepřijímá potravu, škodí pouze housenka, která za svůj vývoj až zdesetinásobí svou velikost. Živí se organickými látkami - částmi šatstva z přírodních materiálů (vlna, kožešiny, přednostně textilie s tuky a skvrnami potu atd.) koberci, čalouněným nábytkem. Na poničených textiliích zanechává spředené uličky. Nejlépe se jim daří ve vytápěných a nevětraných prostorách s teplotou 19-25 °C.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Větrat, vhodně skladovat oblečení a látky, nejlépe v těsných obalech, uklízet, slunit a kartáčovat oděv, skladovat v nízkých teplotách (4 denní skladování při - 20 C°). Při chemické ochraně lze použít postřik, ULV formulaci, odchytové lepy (Instop pásy, Invet). Pro hubení ve větších skladech lze aplikovat dýmovnice (Coopex, Actellic) nebo aerosol přípravku Reslin nebo Aqua-Reslin. V krajním případě se používá i fumigace. Asanaci je vhodné opakovat.