Škvor obecný (Forticula auricularia)

 

 

Biologie

Je červeně až kaštanově hnědý, tykadla, nohy a strany štítu má žluté. Je velký 1-3 cm, tělo má protáhlé a zploštělé. Křídla má zkráceny, nekryjí celý zadeček. Zadeček je zakončen klíšťkami, které mohou být použity na obranu. Proměnu má nedokonalou. Samička klade na skryté místo dvakrát za rok (na jaře a na podzim) v hromádkách 20-80 běložlutých vajíček, která rostou a před líhnutím mláďat jsou dvakrát větší než při snášení. Za 6-8 týdnů (při pokojové teplotě však již za 20 dnů) se z vajíček líhnou šedé nymfy, podobné dospělým škvorům, která se během 5-6 měsíců čtyřikrát svlékají a mění v dospělce. Dospělý jedinec žije 8-10 měsíců. Pokud samice larvy neošetřuje, tak zplesnivějí a hynou. Samice se péčí o ně vysílí a je jimi snědena. Škvor je noční tvor, přesto neleze spícím lidem do ucha - je to jen pověra. Optimální teplota pro škvora je 30 °C.

Škvor obecný

 

Škody

Jeho potrava jsou řasy, mechy, měkké ovoce, listy, květy, ale i drobní živočichové. Lidem není nebezpečný, v zemědělství a v potravinářství škodí okusem ovoce. V přírodě žijí pod kameny, hromadami kompostu, pod květináči, tlejícím dřevem atd. V budovách se vyskytuje ve vlhkých základech a sklepích, stodolách a stájích, a to zejména během období venkovních mrazů nebo sucha.

Škvor obecný 1

 

Způsoby prevence a likvidace

Utěsnit štěrbiny a praskliny, umístit sítě na ventilační otvory, okna a dveře, dobře větrat. V nezbytných případech ošetřit schválenými reziduálními insekticidy.

Škvor obecný - larva