Šváb obecný (Blatta orientalis)

 

 

Biologie

Dospělec je tmavohnědý až černý, délka jeho těla je kolem 25 mm. Samci mají plně vyvinutá křídla, která kryjí větší část zadečku. Samice naopak mají křídla redukovaná a článkovaný zadeček není krytý křídly. I když mají křídla, tak nelétají. Má proměnu nedokonalou. Jejich vajíčka se vyvíjejí v charakteristických ootékách, která ční samici ze zadečku a je dlouhá až 10 mm. Samice vytváří během svého života asi 8 ooték (každá obsahuje asi 16 vajíček), které odkládá asi po 5 dnech, tedy dlouho před líhnutím nymf. Nymfy jsou podobné dospělci, nemají ale křídla, svlékají se 7-10krát a dorůstají cca 20 mm. Po posledním svlékání se mění na dospělce. Maximální délka jejich života je 1 rok při 30 °C, 2 roky při 20 °C.

Šváb obecný je častější ve sklepních skladech a chladnějších potravinářských provozech. Je běžný také v pivovarech a v pekárnách, v bytech je celkem vzácný. Můžeme ho najít i ve volné přírodě v lesích a remízcích. Je to noční živočich, neschopný pohybu na hladkém povrchu. Je všežravý, žere i papír a kůži, může hladovět až 3 týdny. Dává přednost teplotě okolo 25 °C, ukrývá se na tmavých, vlhkých a chladnějších místech než rus domácí.

Šváb obecný-samec

 

Škody

Škodí znehodnocováním potravin, přenáší bakterie, roztoče (Salmonella) a šíří nepříjemný zápach.

Šváb obecný - samice

 

Způsoby prevence a likvidace

Udržovat hygienu, vyplnit škvíry a pukliny ve zdech. Chemická likvidace: lepové lapače, postřiky se provádí zpravidla dvakrát (za 2-3 měsíce), používají se insekticidní karbamáty, organofosfáty, v blízkosti potravin používáme insekticidy na bázi pyrethra. Aplikují se reziduální insekticidy do ohnisek a hnízd nebo jako bariérové ošetření, např. přípravky Ficam 80 WP, Empire 20, Detmol Mic, Cap, K-Othrine 25 WP, SC, Crackdown Rapide aj. Používají se také kombinace nástrah (např. SchwabEx-gel, Maxforce, Goliath, Catch nástraha na rusy a šváby aj.), postřiků (pásy, injektáže) a poprašů.

Šváb obecný - nymfa
  Šváb obecný - ootéka