Vosy (Vespidae)

 

 

Biologie

Jsou poměrně velkým hmyzem, žijícím převážně společensky. Nejběžnější naší vosou je vosa obecná. Dále škodí i vosa útočná (Paravespula germanica) a sršeň obecná (Vespa crabro). Dospělci mají charakteristické příčné žluté a černé pruhy na zadečku a tzv. "vosí pas" (přechod hrudi a zadečku). Ústní ústrojí mají lízací a sací. Mají proměnu dokonalou.

Vosa obecná (Paravespula vulgaris), je velká 15-20 mm, má žlutočerně pruhované, jemně ochlupené tělo s černými tykadly. Od vajíčka po dospělce trvá vývoj 3-5 týdnů, období vajíčka trvá 7-10 dní a larvální stádium + kukla trvá 1-2 týdny. Maximální délka života dospělce je jeden rok.

Aktivní je pouze ve dne, přičemž aktivita roste s teplotou. Kromě mladých královen zahynou všechny vosy s prvními mrazy. Potravou jsou proteiny (mouchy, komáři, larvy hmyzu) a cukry (nektar z květin, med, zralé ovoce atd.). Šíří se migrací mladých královen.

Vosa

 

Škody

Jsou nebezpeční lidem i zvířatům bodáním, zvláště proniknou-li do potravin. Jsou nepříjemnými hosty v některých obchodech, provozovnách, skladech i domácnostech. Požerem poškozují a znehodnocují cukrovinkářské výrobky, ovoce, některé pečivo, marmelády a často i čerstvé maso.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Zamezit přístup k atraktivním potravinám, umístit sítě na okna a dveře, uzavřít odpadové kontejnery, dát světelné a potravní pasti, ničit hnízda, hubení se provádí pouze v případě ohrožení lidí. Při chemickém hubení ošetřit vchod do hnízda insekticidním prachem, použít postřik či plynování. Nejčastěji se používá aerosolový postřik z bombiček běžných insekticidů určených na létající hmyz, např. Biolit, Pif Paf, Raid, Dragon, Catch atd. Velké provozovny ošetřit studeným nebo teplým aerosolem. Hnízda se ničí postřikem (např. Ficam 80 W) nebo poprachovými insekticidy (např. Drione).