Zavíječ domácí (Pyralis farinalis)

 

 

Biologie

Je to motýlek velký 18-26 mm. Přední křídla má okrová na okrajích červenohnědá. Třásně jsou bělavé. Housenka je dlouhá 20 mm, je bílá, hlava a poslední článek zadečku jsou rezavě hnědé. Žije na povrchu potravin v pavučinových trubičkách a jejich vývoj trvá cca 50 dní. Kukla je hnědá, velká cca 13 mm. Ve vytápěných skladech má 3 generace za rok. Má pouze ohniskový význam.

Zavíječ domácí

 

Škody

Způsobuje ztrátu materiálu díky napadení a znehodnocuje potraviny výkaly a zámotky. Přítomnost housek i motýlů je nepříjemná.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Dodržování hygieny založené především na vysavačovém systému, rychlá úprava surovin ve finální produkty, finální produkt uzavírat do těsného balení, odstranit poškozené a napadené produkty. Monitorování pomocí feromonových lapačů. Ošetření fyzikální: + 60 °C na jednu hodinu, nebo -20 °C na 7 dní. Chemické hubení aplikací aerosolového přípravku na bázi pyrethroidu, např. přípravek Reslin 25 SE nebo použít organofosfát (např. Actellic 50 EC). Aerosol používat 3-4krát do roka podle stupně zamoření a konkrétních podmínek. Je možné také provést fumigaci HCN (v mlýnech).