Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

 

 

Biologie

Je to motýlek velký 10-14 mm o rozpětí křídel 20-25 mm. Přední křídla jsou olovnatě šedá, zadní křídla jsou bělavá, bez nápadné kresby. Je velmi podobný zavíječi skladištnímu (E. elutella). Má proměnu dokonalou. Samice naklade volně do mouky, otrub, ovesných vloček atd. během svého života 600-700 vajíček. Housenka je běložlutá, 15-20 mm dlouhá, hlavu má červenohnědou, předohruď hnědou a živý se těmito surovinami, ostatní stádia jsou neškodná. Plně dorostlé larvy často opouští potravní zdroj a lezou po stěnách, produkují zámotky a případně se kuklí. Lepivé pavučiny larev způsobují nalepení mouky do hroznů, provazců a vytváří chuchvalce a hrudky až o váze několika kilogramů, které jsou útočištěm dalších škůdců. Vývoj jedné generace trvá kolem 95 dní při teplotách kolem 18 °C. V teplých budovách má 2-3 generace za rok, v prázdných skladech se mohou vyskytovat různá vývojová stádia zavíječů.

Zavíječ moučný

 

Škody

Škodí ztrátou produktů poškozením mouky, cereálií a jiných rostlinných materiálů, znečištěním potravinových produktů výkaly a pavučinami, larvy ničí jemná síta v mlýnech, lepivé pavučiny larev ucpávají trubky, násypky a síta.

Zavíječ moučný 1

 

Způsoby prevence a likvidace

Dodržování hygieny založené především na vysavačovém systému, rychlá úprava surovin ve finální produkty, finální produkt uzavírat do těsného balení, odstranit poškozené a napadené produkty. Monitorování pomocí feromonových lapačů. Ošetření fyzikální: + 60 °C na jednu hodinu, nebo -20 °C na 7 dní. Chemické hubení aplikací aerosolového přípravku na bázi pyrethroidu, např. přípravek Reslin 25 SE nebo použít organofosfát (např. Actellic 50 EC). Aerosol používat 3-4krát do roka podle stupně zamoření a konkrétních podmínek. Je možné také provést fumigaci HCN (v mlýnech).