Zavíječ paprikový (Plodia interpunctella)

Zavíječ paprikový - video

 

Biologie

Je to motýlek velký 7-9 mm s rozpětím křídel 13-20 mm. Přední křídla jsou výrazně dvoubarevná - na konci tmavá hnědočervená a na bázi světlá šedivá, v klidu jsou střechovitě složena. Má proměnu dokonalou. Samička klade 200-250 vajíček. Vajíčka jsou kladena do potravy a potravinářských surovin. Čerstvě vylíhlé žluté housenky, dlouhé až 13 mm, se živí těmito surovinami, ostatní stádia jsou neškodná. Plně dorostlé larvy často opouští potravní zdroj a šplhají po stěnách, produkují zámotky a případně se kuklí. Vývoj od vajíčka po dospělce je cca 30 dnů v závislosti na teplotě, přičemž pokud je pod 13-15 °C vývoj se téměř zastaví. V nevyhřívaných prostorech je jedna generace za rok, v prázdných skladech se mohou vyskytovat různá vývojová stádia zavíječů. Dospělci mají vrcholy aktivity v podvečer a v noci.

Zavíječ paprikový

 

Škody

Způsobuje ztrátu materiálu díky napadení a znehodnocuje potraviny výkaly a zámotky. Přítomnost housek i motýlů je nepříjemná.

Zaviječ paprikový - housenka

 

Způsoby prevence a likvidace

Dodržování hygieny založené především na vysavačovém systému, rychlá úprava surovin ve finální produkty, finální produkt uzavírat do těsného balení, odstranit poškozené a napadené produkty. Monitorování pomocí feromonových lapačů. Ošetření fyzikální: + 60 °C na jednu hodinu, nebo -20 °C na 7 dní. Chemické hubení aplikací aerosolového přípravku na bázi pyrethroidu, např. přípravek Reslin 25 SE nebo použít organofosfát (např. Actellic 50 EC). Aerosol používat 3-4krát do roka podle stupně zamoření a konkrétních podmínek. Je možné také provést fumigaci HCN (v mlýnech).

Zavíječ paprikový - housenka 1