Zavíječ skladištní (Ephestia elutella)

 

 

Biologie

Je to motýlek velký 6-8 mm s rozpětím křídel 12-20 mm. Přední křídla má šedá nebo hnědošedá, s nevýraznými černými vlnovkami. Zadní křídla jsou šedá bez nápadné kresby. Je velmi podobný zavíječi moučnému (E. kuehniella). Housenka je běložlutá, dlouhá až 15 mm. Vývoj trvá 3-12 měsíců, přičemž vytváří 1-2 generace za rok. Škodí jen housenky a to stejně jako u zavíječe moučného.

 

 

Škody

Způsobuje ztrátu materiálu díky napadení a znehodnocuje potraviny výkaly a zámotky. Přítomnost housek i motýlů je nepříjemná.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Dodržování hygieny založené především na vysavačovém systému, rychlá úprava surovin ve finální produkty, finální produkt uzavírat do těsného balení, odstranit poškozené a napadené produkty. Monitorování pomocí feromonových lapačů. Ošetření fyzikální: + 60 °C na jednu hodinu, nebo -20 °C na 7 dní. Chemické hubení aplikací aerosolového přípravku na bázi pyrethroidu, např. přípravek Reslin 25 SE nebo použít organofosfát (např. Actellic 50 EC). Aerosol používat 3-4krát do roka podle stupně zamoření a konkrétních podmínek. Je možné také provést fumigaci HCN (v mlýnech).