Evidence zvířat

č. 154/2000 Sb. (zákon), o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon)
Tento zákon upravuje
a) šlechtění a plemenitbu skotu, koní, prasat, ovcí, koz, drůbeže, běžců, plemenných ryb a včel (dále jen "vyjmenovaná hospodářská zvířata"),
b) označování turů,koňovitých, prasat, ovcí, koz, běžců, jelenovitých, velbloudovitých a zvěře ve farmovém chovu (dále jen "označovaná zvířata"),
c) evidenci označovaných zvířat, drůbeže, králíků, včel, plemenných ryb a živočichů pocházejících z akvakultury (dále jen "evidovaná zvířata"), evidenci hospodářství a evidenci osob stanovených tímto zákonem.

Vyhláška č. 136/2004 Sb.

 

Evidence


 

Hospodářstvím se pro účely jeho zaevidování u pověřené osoby rozumí

a) stavba, zařízení nebo místo v držení jednoho chovatele,
b) pozemek, na kterém jsou zvířata držena, nebo více takových pozemků, které se nacházejí i na více katastrálních územích, ale tvoří spolu jeden celek; pokud tento pozemek nebo tyto pozemky bezprostředně navazují na stáj nebo na soubor stájí s chovem zvířat, která jsou na pozemku pasena a tvoří s ním jeden celek, jedná se o jedno hospodářství.

Jde-li o tury, ovce, kozy a prasata, hospodářstvím se pro účely jeho zaevidování u pověřené osoby rozumí také místo, kde se koná svod turů, ovcí, koz nebo prasat.

Hospodářstvím s chovem drůbeže se pro účely jeho zaevidování u pověřené osoby rozumí hospodářství s chovem kura domácího, kachen, hus, krůt, holubů, křepelek, perliček a pernaté zvěře pro zazvěření honiteb.

Pokud chová dva a více chovatelů zvířata společně v jedné stáji, nelze tuto stáj zaevidovat u pověřené osoby jako dvě a více hospodářství, s výjimkou případu, kdy toto rozdělení navrhne Česká plemenářská inspekce nebo orgány veterinárního dozoru na základě své kontrolní činnosti podle § 24 odst. 7 zákona.


 

Evidence turů, jelenovitých, velbloudovitých, ovcí a koz

Stájový registr – evidence jednotlivých zvířat (s výjimkou chovatele chovajícího ovci nebo kozu na dočasném hospodářství)

Průvodní list skotu – část A a B (u samců jen B)
Průvodní list skotu-telete do 28 dnů věku
Hlášení o narození zvířat, jejich úhynu, ztrátě, utracení a přemístění – do 7 dnů
 

 

Evidence koní a oslů a jejich kříženců (od 1.1.2024 koňovitých)

Registr koní v hospodářství (koňovitých) – evidence jednotlivých zvířat
Hlášení narození do 21 dnů

Hlášení změn do 30 dnů
Průkaz koně
 

 

Evidence prasat

Registr prasat v hospodářství – evidence počtu zvířat (Pro místo svodu zvířat a pro dočasná hospodářství se registr prasat v hospodářství nevede.)

Hlášení o narození prasat, jejich úhynu, ztrátě, utracení a přemístění - do 7 dnů

 

Evidence běžců

Registr běžců v hospodářství – evidence počtu běžců uvedeného druhu v hospodářství
Hlášení - za celý kalendářní měsíc, a to do desátého dne následujícího kalendářního měsíce 

 

 

Evidence muflonů a prasat divokých ve farmovém chovu

Registr zvěře v hospodářství – pro každý druh samostatně - počet zvířat držených v hospodářství
Hlášení - jednou měsíčně, vždy do desátého dne následujícího kalendářního měsíce
 

Evidence králíků

Registr králíků v hospodářství - pro každé hospodářství králíků dodávaných na jatka (pro místo svodu zvířat se registr králíků nevede).

Hlášení - jednou měsíčně, vždy do desátého dne následujícího měsíce, a to za celý kalendářní měsíc.

 

Evidence drůbeže

Registr drůbeže v hospodářství musí vést chovatel pro každé hospodářství drůbeže s produkcí násadových vajec nebo konzumních vajec uváděných na trh. Registr drůbeže v hospodářství se vede po jednotlivých halách. V registru se zaznamenávají i přesuny mezi halami.
Registr drůbeže v hospodářství musí vést chovatel pro každé hospodářství drůbeže pro odchov nebo výkrm mimo kuřat chovaných na maso. Registr drůbeže, lze vést i po jednotlivých halách, v takovém případě se v registru zaznamenává i přesun mezi halami.
Registr drůbeže v hospodářství musí vést chovatel pro každé hospodářství kuřat druhu Kur domácí (Gallus gallus) chovaných na maso, Registr drůbeže v hospodářství se vede pro jednotlivé haly.
Tzn. Pouze chov drůbeže s produkcí konzumních vajec pro svou vlastní spotřebu nebude muset být registrován.
Požadavky na vedení evidence a hlášení zůstaly stejné, navíc bude nutné evidovat samostatně i užitkovost drůbeže, zejména snášku a počet krmných dnů a míru nemocnosti drůbeže spolu s informacemi o příčinách onemocnění.

Hlášení

hejno s produkcí vajec - jednou měsíčně, vždy do desátého dne následujícího kalendářního měsíce

ostatní evidované chovy - při zaevidování a dále při změně (např. změna počtu hejn drůbeže). U kuřat chovaných na maso posílá také zprávu o tom, že hodlá chovat kuřata s hustotou osazení vyšší než 39 kg/m2 (doložený povolením KVS)

Výjimka:  Nevztahuje se na chovatele drůbeže, kteří představují nevýznamné riziko (podle n. o nákazách a jeho prováděcího nařízení), což je chovatel, v jehož hospodářství jsou chována zvířata, přechovávány zárodečné produkty nebo produkty živočišného původu a primárním účelem není přemísťování těchto zvířat, zárodečných produktů nebo produktů živočišného původu do hospodářství nebo z něj.

 

 

Evidence plemenných ryb

Odlovní a komorová kniha - počet a kategorie plemenných ryb držených v nádrži
Hlášení - údaje o počtu jikernaček a mlíčáků každého plemene plemenných ryb k 30. červnu kalendářního roku – odeslat do 31. července
 

 

Evidence neplemených ryb

Hlášení - údaje o počtu/hmotnosti k 30. červnu kalendářního roku – odeslat do 31. července
 

 

Evidence včelstev

Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť - k 1. září kalendářního roku – odeslat do 15. září

Provozovatelé zařízení, v nichž jsou chovány včely, vedou písemně pro každé stanoviště evidenci o dočasných přesunech v souladu s čl. 27 nařízení Komise (EU) 2019/2035 ( to stanoví vést si pro každý včelín podrobnosti o případných dočasných sezónních přesunech chovaných včelstev, které zahrnují informace alespoň o místě každého sezónního přesunu, o jeho zahájení a ukončení a o počtu přesouvaných včelstev. Způsob vedení těchto záznamů není dán. Je na každém jednotlivém včelaři, jakou formu zvolí. Z textu nařízení je patrné, že se má jednat o písemnou formu, ale zda o listinnou nebo elektronickou, je již ponecháno na včelaři).