Označování zvířat

č. 154/2000 Sb. (zákon), o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon)
Tento zákon upravuje
a) šlechtění a plemenitbu skotu (Bos taurus), zebu (Bos indicus), buvola indického ( Bubalis bubalis), koní (Equus caballus), oslů (Equus asinus), prasat, ovcí, koz, drůbeže, plemenných ryb a včel (dále jen "vyjmenovaná hospodářská zvířata"),
b) označování turů, koňovitých, prasat, ovcí, koz, běžců,  jelenovitých, velbloudovitých a zvěře ve farmovém chovu (dále jen "označovaná zvířata"),
c) evidenci označovaných zvířat, drůbeže, králíků, včel, plemenných ryb a živočichů pocházejících z akvakultury (dále jen "evidovaná zvířata"), evidenci hospodářství a evidenci osob stanovených tímto zákonem.

Označování
Chovatelé označovaných zvířat jsou povinni zajistit jejich označování identifikačními prostředky, způsobem a v termínech stanovených vyhláškou

Označované zvíře, které není označené, nelze přemisťovat. Označené tury lze přemisťovat pouze na evidovaná hospodářství nebo evidovaná zařízení anebo k evidovaným obchodníkům.

Dojde-li ke ztrátě identifikačního prostředku nebo k jeho poškození je chovatel povinen
a) zabezpečit do 2 pracovních dnů označení označovaného zvířete náhradním způsobem tak, aby jej bylo možné znovu identifikovat,
b) tuto skutečnost neprodleně ohlásit pověřené osobě a současně si od ní vyžádat duplikát identifikačního prostředku,
c) po obdržení duplikátu identifikačního prostředku jím příslušné označované zvíře neprodleně označit.

Označování turů

Vyhláška č. 136/2004 Sb.

Tuři se označují dvěma konvenčními ušními známkami.
Každé tele musí být do 20 dní po narození trvale označeno dvěma konvenčními ušními známkami ( typ A a B), po jedné v každém uchu, a do této doby chovatel musí zabezpečit, aby bylo možné zjistit jeho totožnost. Zvíře však nesmí opustit hospodářství, ve kterém se narodilo, před označením.
Jednu konvenční ušní známku pro označování turů lze nahradit elektronickou ušní známkou nebo bachorovým bolusovým odpovídačem. Typ elektronického identifikátoru chovatel vyznačí na průvodním listu skotu. 
Obě konvenční ušní známky pro označování turů lze nahradit pouze tehdy, byla-li udělena výjimka podle čl. 39 nařízení Komise (EU) 2019/2035. Typ elektronického identifikátoru chovatel vyznačí na průvodním listu skotu.
Nelze-li tury označit ušní známkou z důvodu poškození, zánětu nebo deformace ušních boltců, označí se viditelným náhradním způsobem tak, aby nedošlo k jejich záměně s jinými tury. Tento náhradní způsob označení chovatel neprodleně zaznamená do stájového registru.
V případě označení bachorovým bolusovým odpovídačem je lhůta pro označení tímto identifikačním prostředkem 60 dnů od narození.
    (2) Obě části konvenční ušní známky musí obsahovat
a) identifikační číslo zvířete,
b) kód příslušného úřadu.

Ušní známka používaná pro označování turů musí v identifikačním čísle zvířete obsahovat na sedmém místě u býků číslici 0, u jaloviček číslici 9 a na následujících posledních dvou místech číselné označení kraje, ve kterém se zvíře narodilo, a které se musí shodovat s prvními dvěma číslicemi registračního čísla hospodářství, v němž se zvíře narodilo.
Způsoby a termíny označování turů přemístěných z jiných členských států nebo dovezených ze třetích zemí
Turům přemístěným z jiných členských států nebo dovezeným ze třetích zemí přímo na jatka se ponechá původní označení, pokud je zvíře poraženo do 20 dnů ode dne pohraniční veterinární kontroly. Tuři přemístění z jiných členských států nebo dovezení ze třetích zemí, kteří zůstávají na území České republiky a kteří jsou označeni v souladu s předpisy Evropských společenství, se považují za tury označené v souladu s touto vyhláškou, nejsou označeni v souladu s předpisy Evropských společenství, se označují způsobem stanoveným touto vyhláškou do 72 hodin po příchodu na místo určení.

         


Označování ovcí a koz

Vyhláška č. 136/2004 Sb.
Nařízení č. 21/2004

Každá ovce nebo koza musí být nejpozději do 9 měsíců od narození, vždy však před tím, než opustí hospodářství, kde se narodila, označena v souladu s přímo použitelným předpisem Evropské unie o stanovení systému a evidence ovcí a koz dvěma identifikačními prostředky.
Zvířata, která jsou určená pro obchodování v rámci Evropské unie, musí být označena elektronickým identifikátorem ve formě bachorového bolusového odpovídače nebo elektronické ušní známky v kombinaci s konvenční ušní známkou nebo značkou na spěnce.
 Zvířata, která nejsou určená pro obchodování v rámci Evropské unie, musí být označena
a) konvenční ušní známkou v kombinaci s druhou konvenční ušní známkou nebo značkou na spěnce nebo elektronickým identifikátorem ve formě elektronické značky na spěnce, nebo
b) identifikačními prostředky podle odstavce 2.
Jehňata nebo kůzlata určená k porážce do 12 měsíců stáří, která nejsou určena k přemístění do jiného členského státu, ani pro vývoz do třetích zemí, mohou být označena odchylně od odstavce 1 minimálně jednou konvenční ušní známkou, která byla k tomuto způsobu označení pověřenou osobou poskytnuta.
Ovce a kozy bez ušních boltců nebo s velmi krátkými ušními boltci, které nejsou určené pro obchodování v rámci Evropské unie, se označují na spodní srstí neobrostlé části ocasu tetováním, které obsahuje identifikační číslo zvířete bez alfabetického označení země původu „CZ“ a bez posledního trojčíslí.
Ovce a kozy, které nelze označit ušní známkou z důvodu poškození, zánětu, či deformace ušních boltců a které nejsou určené pro obchodování v rámci Evropské unie, se označí náhradním způsobem tak, aby nedošlo k jejich záměně s jinými zvířaty. Tento způsob označení je neprodleně zaznamenán do stájového registru.

Pro označování ovcí a koz se používají plastové ušní známky typu A nebo typu B. Plastová ušní známka typu A se skládá ze dvou částí spojených trvale uzamykatelným trnem. Plastová ušní známka typu B musí být dlouhá nejméně 35 mm a široká nejméně 9 mm.

Konvenční ušní známka musí obsahovat
a) identifikační číslo zvířete,
b) kód příslušného úřadu
V případě, že je ovce nebo koza označena dvěma ušními známkami, jedna ušní známka musí obsahovat pouze výše uvedené údaje, označení jinými či ručně psanými alfanumerickými znaky je nepřípustné. Druhá ušní známka může obsahovat i záznamy chovatele, a to na lícové i rubové straně, pokud není porušena čitelnost povinných údajů.
 

Způsoby a termíny označování ovcí a koz přemístěných z jiných členských států nebo dovezených ze třetích zemí
Ovce a kozy přemístěné z jiných členských států nebo dovezené ze třetích zemí se označují do 72 hodin ode dne příchodu do místa určení, s výjimkou ovcí a koz dovezených k účasti na svodu zvířat. Pokud dojde k dalšímu přemístění ovcí nebo koz dovezených k účasti na svodu zvířat na jiné hospodářství, označují se tyto ovce nebo kozy do 72 hodin ode dne příchodu do místa určení. Ovcím a kozám přemístěným z jiných členských států nebo dovezeným ze třetích zemí přímo na jatka se ponechá původní označení, pokud jsou poražena do 30 dnů ode dne příchodu do místa určení nebo ode dne pohraniční veterinární kontroly. Ovce a kozy přemístěné z jiných členských států, které zůstávají na území České republiky a které jsou označené v souladu s předpisy Evropských společenství, se považují za ovce a kozy označené v souladu s touto vyhláškou.


 

 


Označování koňovitých


Vyhláška č. 136/2004 Sb.
(1) Plemenní koně se označují způsoby uvedenými v jednotlivých řádech plemenných knih koní, a to:

a) slovním a grafickým popisem a elektronickým identifikátorem, nebo

b) slovním a grafickým popisem, elektronickým identifikátorem a výžehem, a to v případě, kdy tento výžeh bude uveden v příslušném řádu plemenné knihy koní.

Koňovití neregistrovaní v plemenné knize se označují slovním a grafickým popisem a elektronickým identifikátorem v souladu s nařízením Komise (EU) 2021/693.
 
Každé hříbě koně, osla a jejich kříženců se označuje tak, aby byl průkaz koně vydán před opuštěním hospodářství, ve kterém se hříbě narodilo, s výjimkou případů, kdy se takový přesun uskuteční v souladu s nařízením Komise (EU) 2021/963,vždy však nejpozději do 12 měsíců od data narození.
Osoba provádějící označování koní označí koně, osla nebo jejich křížence do 28 dnů ode dne, kdy k tomu byla majitelem prokazatelně vyzvána.

Slovní a grafický popis

Slovní popis musí obsahovat popis základní barvy a popis vrozených odznaků charakterizujících hlavu, krk, končetiny a tělo koně, osla nebo jejich kříženců.

Grafický popis musí obsahovat nákres vrozených a získaných odznaků a chlupových vírů charakterizujících tělo koně, osla nebo jejich kříženců (levá a pravá strana), hlavu, krk a prsa z ventrálního pohledu, hlavu a nos z nasálního pohledu, hrudní a pánevní končetiny.

Slovní a grafický popis koně, osla nebo jejich křížence si zajistí jeho chovatel u osoby provádějící označování koní.

Dojde-li na koni, oslovi nebo jejich kříženci ke změnám, které nesouhlasí s jeho slovním a grafickým popisem uvedeným v průkazu koně nebo v registru koní, zajistí chovatel zvířete opravu u osoby, provádějící označování koní. Osoba provádějící označování koní provede změnu slovního a grafického popisu v průkazu koně a v hlášení o registraci koně narozeného v České republice, které do 7 dnů ode dne zápisu změny odesílá vydávajícímu orgánu.

Označování prasat

Vyhláška č. 136/2004 Sb.
Prasata se označují tetováním nebo ušní známkou. Každé prase, jehož označování je chovatel povinen podle § 22 zákona zajistit, musí být označeno tetováním do levého ucha nebo tetováním na levou stranu těla anebo ušní známkou do levého ucha, a to před odstavením, nejpozději však před opuštěním hospodářství, ve kterém se narodilo.
Tetování prasat musí obsahovat označení země původu - písmena "CZ" pro Českou republiku a alfanumerický kód, který musí vyjadřovat registrační číslo hospodářství, ve kterém se prase narodilo.
Plastová ušní známka používaná pro označování prasat musí obsahovat

a) označení země původu - písmena "CZ" pro Českou republiku,

b) alfanumerický kód, který musí vyjadřovat část registračního čísla hospodářství, ve kterém se prase narodilo,
c) kód příslušného úřadu.
Způsoby a termíny označování prasat přemístěných z jiných členských států nebo dovezených ze třetích zemí
nejpozději do 7 dnů ode dne příchodu do místa určení -Alfanumerický kód na ušní známce musí vyjadřovat registrační číslo hospodářství, na které byla prasata přemístěna nebo dovezena. Prasatům přemístěným z jiných členských států nebo dovezeným ze třetích zemí přímo na jatka se ponechá původní označení, pokud jsou zvířata poražena do 30 dnů ode dne příchodu do místa určení nebo ode dne pohraniční veterinární kontroly.

   
 

Způsob a termíny označování běžců


Vyhláška č. 136/2004 Sb.
Běžci se označují jednou konvenční známkou.

Každý běžec, včetně kusů poražených na hospodářství, musí být označen před opuštěním hospodářství, v němž se vylíhnul, a to

a) u pštrosa dvouprstého a nandu pampového známkou vpíchnutou do pravé křídelní řasy,

b) u emu hnědého známkou vpíchnutou do kůže šíje v dolní části krku.
Známka používaná pro označování běžců musí obsahovat

a) označení země původu - písmena "CZ" pro Českou republiku,

b) alfanumerický kód, který vyjadřuje část registračního čísla hospodářství, ve kterém se běžec vylíhnul, a

b) kód příslušného úřadu.
Křídelními známkami s grafickým znakem (logem) pověřené osoby podle dosavadních právních předpisů lze označovat běžce narozené do 30. dubna 2004.

obrazek8     

Do 1.4.2018 se běžci označovali známkou, která obsahovala

a) identifikační číslo zvířete,

b) kód příslušného úřadu.

Takto označení běžci, pokud byli označeni před  1.4.2018, se považují za označené.

Označování jelenovitých a velbloudovitých

 Vyhláška č. 136/2004 Sb.

Jelenovití a velbloudovití se označují konvenční ušní známkou připevněnou na obou ušních boltcích nebo injekčně zaváděným transpondérem. Označení podle věty první lze nahradit v případě jelenovitých tetováním a v případě sobů alternativní metodou v souladu s čl. 74 nařízení Komise (EU) 2019/2035.
Každý jelenovitý nebo velbloudovitý, včetně kusů poražených na hospodářství, musí být označen před opuštěním hospodářství, v němž se narodil, nejpozději však ve stáří 9 měsíců.
Při splnění podmínek uvedených v čl. 16 odst. 4 nařízení Komise (EU) 2021/520 může chovatel požádat ministerstvo o prodloužení lhůty uvedené v odstavci 2 a označovat jelenovité před opuštěním hospodářství, v němž se narodili.
Injekčně zaváděný transpondér, případně tetování, musí obsahovat identifikační číslo zvířete.
Konvenční ušní známka používaná pro označování jelenovitých a velbloudovitých musí obsahovat
a) identifikační číslo zvířete a
b) kód příslušného úřadu.

Jelenovití a velbloudovití přemístění z jiných členských států nebo dovezení ze třetích zemí se označují způsobem stanoveným způsobem do 72 hodin ode dne příchodu na místo určení.



Označování muflonů a divokých prasat ve farmovém chovu

Vyhláška č. 136/2004 Sb.

Mufloni a divoká prasata ve farmovém chovu se označují jednou konvenční ušní známkou.

Každý muflon nebo divoké prase, včetně kusů poražených na hospodářství, musí být označen před opuštěním hospodářství, v němž se narodil.


Konvenční ušní známka používaná pro označování muflonů a divokých  prasat musí obsahovat:

a) označení země původu - písmena „CZ“ pro Českou republiku,

b) alfanumerický kód, který vyjadřuje část registračního čísla hospodářství, ve kterém se zvíře narodilo,

c) kód příslušného úřadu.

 

Způsob a termín označování muflonů a divokých prasat přemístěných z jiných členských států nebo dovezených ze třetích zemí

Mufloni a divoká prasata přemístění z jiných členských států nebo dovezení ze třetích zemí se označují výše uvedeným způsobem do 72 hodin ode dne příchodu na místo určení.Toto ustanovení se nepoužije na muflony a divoká prasata přemístěné z jiných členských států nebo dovezené ze třetích zemí, kteří jsou označeni individuálním kódem zvířete, ze kterého lze určit hospodářství, kde bylo zvíře poprvé identifikováno, a na muflony a divoká prasata dovezené k účasti na svodu zvířat.

Při přemístění muflonů a ivokých prasat z jiného členského státu nebo při dovozu muflonů a divokých prasat ze třetích zemí přímo na jatky se jelenovití a mufloni již neoznačují.