Riziko avermektinů pro psy

Odčervovací přípravky pro koně, skot a ovce obsahující avermektiny (eprinomektin, ivermektin nebo doramektin) představují závažné riziko otrav u psů. U psů vyvolávají nervové příznaky jako je deprese, dilatace zornic, slepota, záchvaty, vrávorání, koma a smrt. Velmi citlivými plemeny jsou např. kólie a jejich kříženci.

Stejné riziko platí i pro želvy.

Nežádoucí účinky byly zaznamenány u psů, pokud se zvířata dostala k volně ložené pastě, či medikovanému krmivu, nebo v případě kdy si psi hráli s použitými aplikátory.

V příbalových létácích odčervovacích léčivých přípravků obsahujících eprinomektin, ivermektin, moxidektin a doramektin je uvedeno varování týkající se toxicity avermektinů. Je důležité, aby si osoba podávající léčivo před použitím pozorně přečetla popsané instrukce a ihned po použití bezpečně zneškodnila aplikátory či obaly od léčiva. Pokud je podezření, že byl účinku přípravku vystaven pes, je třeba ho co nejrychleji dopravit k veterinárnímu lékaři.

ÚSKVBL aktivně sbírá informace o podezřeních na nežádoucí účinky, a proto pokud se setkáte s nežádoucím účinkem popsaným výše, prosím nahlašte jej s využitím formulářem uvedeným v rubrice Hlášení nežádoucích účinků. link