Ochrana volně žijících zvířat

 

Nepřímá ochrana zvířat

 

1. Dne 15. 5. obdržela veterinární správa udání od Společnosti pro ochranu bezobratlých, v němž žádá o postih pána, který v rámci prohrané sázky snědl kudlanku nábožnou a to v přítomnosti televizních kamer, které sázku a její plnění vysílaly ve svém zpravodajství. Zjistil jste tuto skutečnost jako pracovník veterinární správy.

Navrhněte další postup při řešení této věci.

 

2. Dne 16. 7. přišlo na inspekci životního prostředí udání na pána, který chytá slunéčka sedmitečné a trhá jim krovky. Při prošetřování této věci pán uvedl, že se v jejich kraji slunéčka přemnožila a on se snaží tímto způsobem počty redukovat. Tímto způsobem jich každý den usmrtí minimálně 5.

Navrhněte další postup.

 

3. Dne 16. 11. obdržela veterinární správa oznámení Společnosti pro ochranu ryb, podle kterého se rybářský podnik dopustil týrání zvířat, když u obce provedl výlov rybníka, a to tak, že výlov provedl pomocí sítí. Oznámení poukazuje na § 14 zákona na ochranu zvířat, podle kterého je zakázáno lovit zvířata do sítí.

Jste pracovníkem veterinární správy. Navrhněte další postup při řešení této věci.

 

4. Místní občan chová na zahradě svého domku dva orly. Při dotazu souseda, zdali je mu známo, že se jedná o druhy zvířat vyžadující zvláštní péči podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, uvedl, že dravce chová podle zákona o myslivosti a využívá je k lovu, a proto povolení k chovu těchto dravců od KVS nepotřebuje.

Zjistil jste tuto skutečnost jako pracovník veterinární správy. Navrhněte další postup při řešení této věci.

 

5. Dne 10. 9. byl pozván zástupce veterinární správy na jednání v obci. Na jednání, kterého se účastnili zástupci mnoha institucí i zástupci občanů, byl řešen případ, kdy lišky potulující se v okolí obce způsobily mnohé škody, a to zejména na slepicích a kachnách domácích. Byl jste účastníky jednání požádán o radu, zda je možné žádat o náhradu způsobené škody.

 

6. Dne 9. 5. se na místně příslušný orgán ochrany přírody obrátil chovatel pštrosů, že jeho chov byl napaden potulujícím se medvědem, který všechny jeho chované pštrosy usmrtil. Majitel tímto žádá o úhradu škody vzniklé na jeho pštrosích.

Navrhněte další postup.

 

7. Dne 17. 8. dostala veterinární správa oznámení, že za obcí u místního potoka stojí auto s elektrickým agregátem a potokem postupují dva lidé, kteří pomocí elektrického proudu omračují ryby a takto je z potoka vychytávají. Bližším šetřením bylo zjištěno, že se jedná o pracovníky rybářského svazu, kteří takto připravují místní potok pro vysazení rybí pstruhové násady. Pracovníci uvedli, že takto se potok pro vysazení násady připravuje již mnoho let, a že jiný způsob snad ani není možný.

Zjistil jste tuto skutečnost jako pracovník veterinární správy. Navrhněte další postup při řešení této věci.

 

8. Soukromý pěstitel vinné révy použil na zahnání špačků, kteří mu působili škody ve vinohradu, brokovnici, kterou střílel do hejna. Někteří ptáci po zásahu padli na zem, ostatní odletěli.

Zjistil jste tuto skutečnost jako pracovník veterinární správy. Navrhněte další postup při řešení této věci.

 

9. Dne 15. 8. přišlo oznámení na obecní úřad, že byl mysliveckou stráží zastřelen pes plemene boxer, který byl chovatelem vyslán, aby ulovil probíhajícího zajíce. Chovatel si je svého pochybení vědom, i tak považuje popsané jednání za příliš kruté vůči psovi, který jen plnil jeho příkaz.

Navrhněte další postup.

 

10. Dne 14. 5. oznámil na policii pan Novák, že mu byl v lesní honitbě zastřelen jeho záchranářský pes, který mu utekl. Pan Novák je naštvaný a tvrdí, že pes je řádně vycvičený a má certifikovaný výcvik ve vyhledávání zavalených osob.

Navrhněte další postup.

 

11. Dne 6. 5. byl prováděn postřik rostlin přípravky nebezpečnými pro včely na rostliny v květu. Tento postřik aplikovala v době od 10-14 hod.

Navrhněte další postup.

 

12. Dne 23. 6. byla v oboře provedena aplikace rodenticidů (přípravků označených jako nebezpečné pro suchozemské obratlovce). Svůj záměr nahlásila KVS, Rostlinolékařské správě a oprávněnému uživateli honitby 3 dny před zahájením postřiku.

Navrhněte další postup.

 

13. Dne 6. 9. bylo zjištěno, že na honu na kachny divoké, pořádaném mysliveckým sdružením, dochází k lovu kachen pomocí olověných brokových nábojů.

Posuďte tuto skutečnost z pohledu zákona na ochranu zvířat proti týrání a z pohledu zákona o myslivosti.

 

14. Dne 15. 9. přišla na KVS stížnost na členy mysliveckého sdružení, kteří provádí lov divokých prasat velmi podivným způsobem. Myslivci vždy obstaví pole, na kterém probíhá sklizeň kukuřice. Vždy po vjetí kombajnů do kukuřice divoká prasata ve značných počtech utíkají, a jejich lov se tak pro myslivce stává snazší. Myslivci si tento způsob pochvalují, protože jejich úlovky se tak zvyšují.

Posuďte tuto skutečnost z pohledu zákona na ochranu zvířat proti týrání a z pohledu zákona o myslivosti.

 

15. Dne 5. 5. přišla na orgán ochrany přírody stížnost na myslivce, který vybírá hnízda jestřábů lesních. Myslivec uvádí, že vejce z hnízd vybírá za účelem odchovu mláďat jako loveckých dravců.

Navrhněte další postup.