ÚVODNÍ STRÁNKA


Poruchy chování fretek

Původ

Smysly a komunikace

Sociální chování

Reprodukce

Potravní chování

Nácvik na záchodek

Nejčastější poruchy chování














Ke stažení














Poruchy chování fretek 

Smysly a komunikace

Zrak

Zrak fretek je velmi podobný zraku koček. Vidí červenou a nevidí modrou, žlutou a zelenou barvu. Důležitější je pro ně intenzita světla než barvy. Je to typické zvíře s krepuskulární aktivitou a jejich spoléhání se na čich a sluch z nich činí noční šelmu.

Sluch

Sluch je také velmi podobný jako u koček. Do 32 dní po narození nejsou schopny reagovat na hlasité zvuky. Nejlépe slyší zvuky v rozsahu 4-15 kHz. Jsou schopné rychle lokalizovat a reagovat na zvuky jako třeba zašustění trávy.

Čich

Zatímco sluch a zrak je důležitý, role čichu je při páření a lovu přeceňována. Jako u jiných savců čich slouží k rozpoznání pohlaví a stádia pohlavního cyklu. Ke komunikaci a sociálnímu chování slouží sekrety análních váčků, proctodeálních žláz, prepuciálních žláz a sebaceózních žláz po celém těle. Otíráním o předměty zanechávají pach informující o jedinci, jeho pohlaví, stádiu pohlavního cyklu, teritoriu a uložení potravy. Samci značkují častěji než samice. Fretky mají také vomeronasální orgán, ale oproti jiným savcům je rudimentální a morfologicky odlišný. Někteří autoři považují olfaktorický systém za důležitý pro ustanovení potravních preferencí, ke kterému dochází mezi 2-4 měsícem života.

Vokalizace

Fretky vyluzují řadu zvuků, nejčastěji popisovaných jako kvokání. V případě strachu je to vysoký pištivý zvuk. Samice nohou vyluzovat fňukavý zvuk pro mláďata – k následování. Samice mohou vřískat i při kopulaci. Pištivé, vřískavé zvuky vyluzuje fretka v případě defenzivního chování.

Pohyb

Pohybuje se jako typický čtvernožec, může se plazit, chodit, běhat. Při běhu se záď typicky vyklenuje do oblouku. Mohou se otáčet, skákat, chodit pozpátku, skákat z výšky, šplhat, plazit se po břichu (belly crawling). Popisuje se fretčí tanec s otevřenou tlamou. Hrají si nejvíce mezi 6. a 14. týdnem. Hra je aktivní, jedna fretka obvykle zaujímá obranou a druhá útočnou pozici. Koušou se hlavně do oblasti krku. Po 18. týdnu věku se hravé chování výrazně omezuje.



Obrázek č. 2: Vlevo postoj na zadních končetinách při exploračním chování, v středě a vpravo hra