MS Excel - příklad 30
1. Zadání hodnot počtů kolonií pro metodu Pasterizace a Mikrovlny do tabulky (např. buňky B3:B17 a C3:C17); Pro výpočet párového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou datových řad: menu Vložit funkci - Statistické - TTEST:
2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk pro metodu Pasterizace - B3:B17 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pro metodu Mikrovlny - C3:C17 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 1 (párový t-test: spárované variační řady). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:
3. Zobrazení výsledků výpočtů:
4. Výsledek párového t-testu: p=0,012043712 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou datových řad (pravděpodobnost chyby a). Protože je tato pravděpodobnost menší než 0.05, znamená to, že mezi průměrem počtu kolonií zjištěných při metodě Pasterizace a Mikrovlny byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl.
Závěr: Protože se průměr počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených pasterizací statisticky významně (p<0,05) lišil od průměrného počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených mikrovlnným ohřevem, liší se baktericidní účinnost obou použitých metod ošetření mléka. Vzhledem k nižšímu průměrnému počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených mikrovlnným ohřevem, má proces mikrovlnného ohřevu mléka vyšší baktericidní účinnost.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky