MS Excel - příklad 30

 

1. Zadání hodnot koncentrace kortizolu Bazální a Po odrohování do tabulky (např. buňky B3:B14 a C3:C14); Pro výpočet párového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou měření: menu Vložit funkci - Statistické - TTEST:

2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk měření Bazální - B3:B14 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk měření Po odrohování - C3:C14 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 1 (párový t-test: spárované výběry). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

3. Zobrazení výsledků výpočtů:

4. Výsledek párového t-testu: p=1,68203E-08 (tj.: p=0.0000000168203) představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou řad měření (pravděpodobnost chyby a). Protože je tato pravděpodobnost menší než 0.01, znamená to, že mezi průměrem měření hladiny kortizolu Bazální a Po odrohování byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl. 

 

Závěr: Protože rozdíl mezi průměry obou měření koncentrace kortizolu v krevní plazmě skotu byl statisticky vysoce významný (p<0.01), měl proces odrohování zvířat vysoce významný vliv na hladinu kortizolu v krevní plazmě skotu. Vzhledem k hodnotám průměrů hladin kortizolu před a po odrohování skotu je možno konstatovat, že vlivem procesu odrohování došlo ke statisticky vysoce významnému zvýšení koncentrace kortizolu v krvi zvířat.

 

 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

 

Zpět