MS Excel - příklad 4

 

1. Zadání hodnot výběrových souborů do tabulky (buňky B3:B12 a C3:C12); pro výpočet F-testu v buňce B15 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - FTEST (před nepárovým t-testem pro zjištění rozdílu mezi průměry souborů je nutno nejprve otestovat rozdíl rozptylů pomocí F-testu):

E_pr4a.jpg

2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk kontrolního výběrového souboru  - B3:B12 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pokusného výběrového souboru s přípravkem - C3:C12 (lze označit pomocí myši v tabulce). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

E_pr4b.jpg

3. Výsledek F-testu: p=0.03248 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě rozptylů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi rozptyly souborů byl zjištěn statisticky významný rozdíl. Výpočet nepárového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou souborů: v buňce B17 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - TTEST:

E_pr4c.jpg

4. V dialogovém okně zadat do Pole1 (Matice1) rozsah buněk kontrolního výběrového souboru - B3:B12 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pokusného výběrového souboru s přípravkem - C3:C12 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 3 (podle výsledku předchozího F-testu: dva výběry s různým rozptylem). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

E_pr4d.jpg

5. Zobrazení výsledků výpočtů:

E_pr4e.jpg

6. Výsledek t-testu: p=0.75878 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi průměry souborů byl zjištěn statisticky nevýznamný rozdíl.

Závěr: Protože rozdíl mezi průměry obou souborů není statisticky významný (p>0.05), nemá aplikovaný přípravek vliv na aktivitu AST krevního séra dojnic.

 

 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

 

Zpět