MS Excel - příklad 19
1. Zadání hodnot výběrových souborů do tabulky (např. buňky B2:B11 a C2:C11); pro výpočet F-testu v buňce B12 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - FTEST (před nepárovým t-testem pro zjištění rozdílu mezi průměry souborů je nutno nejprve otestovat rozdíl rozptylů pomocí F-testu):
2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk kontrolního výběrového souboru - B2:B11 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pokusného výběrového souboru se zvýšenou teplotou - C2:C11 (lze označit pomocí myši v tabulce). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:
3. Výsledek F-testu: p=0.01978 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě rozptylů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi rozptyly souborů byl zjištěn statisticky významný rozdíl. Výpočet nepárového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou souborů: v buňce B17 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - TTEST:
4. V dialogovém okně zadat do Pole1 (Matice1) rozsah buněk kontrolního výběrového souboru - B2:B11 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pokusného výběrového souboru se zvýšenou teplotou - C2:C11 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 3 (podle výsledku předchozího F-testu: dva výběry s různým rozptylem). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:
5. Zobrazení výsledků výpočtů:
6. Výsledek t-testu: p=0.00035478 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi průměry souborů byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl.
Závěr: Protože rozdíl mezi průměry obou souborů je statisticky vysoce významný (p < 0,01), měla zvýšená teplota při výkrmu brojlerů vysoce významný vliv na hodnoty H/L v krvi kuřat.