UNISTAT - příklad 30

 

1. Zadání hodnot do tabulky MS Excel, označení sloupců B a C; pro výpočet párového t-testu zvolit menu Statistika1 - Parametrické testy - t-a F-testy. V dialogu vybrat příslušné proměnné (Pasterizace, Mikrovlny) a stisknout tlačítko Další:

2. V následujícím dialogu zatrhnout Párový t-test a Přehled celkových statistik a stisknout tlač. Dokončit:

 

3. Zobrazení výsledku párového t-testu:

 

Výsledek párového t-testu: p=0.0120 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou řad měření (pravděpodobnost chyby a). Protože je tato pravděpodobnost menší než 0.05, znamená to, že mezi průměrem počtu kolonií koliformních bakterií v obou rozdílně ošetřených polovinách vzorků byl zjištěn statisticky významný rozdíl.

 

4. Pro bližší informaci, k jakému rozdílu mezi testovanými průměry došlo, je vhodné zobrazit vypočtené výběrové charakteristiky obou souborů dat. Po označení příslušných sloupců: menu Statistika1 - Popisné charakteristiky - Výběrové charakteristiky, v dialogu zadat proměnné Pasterizace a Mikrovlny a poté zatrhnout výpočet průměru a nevychýlené směrodatné odchylky (případně i dalších parametrů):

 

5.Zobrazení výběrových popisných charakteristik souborů:

 

6. Závěr: Protože se průměr počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených pasterizací statisticky významně (p<0,05) lišil od průměrného počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených mikrovlnným ohřevem,  liší se baktericidní účinnost obou použitých metod ošetření mléka. Vzhledem k nižšímu průměrnému počtu koliformních bakterií ve vzorcích ošetřených mikrovlnným ohřevem, má proces mikrovlnného ohřevu mléka vyšší baktericidní účinnost.

 

Zpět