UNISTAT - příklad 33

 

1. Zadání hodnot do tabulky MS Excel, označení sloupců B, C; pro výpočet párového t-testu zvolit menu Statistika1 - Parametrické testy-  t- a F-testy. V dialogu vybrat příslušné proměnné (HMF-čerstvý med, HMF-med po 6 měsících) a stisknout tlačítko Další:

2. V dalším dialogu zatrhnout Párový t-test a stisknout tlačítko Dokončit:

 

3. Zobrazení výsledku párového t-testu:

 

Výsledek párového t-testu: p=0,0013 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou řad měření (pravděpodobnost chyby a). Protože je tato pravděpodobnost menší než 0.01, znamená to, že mezi průměrem obsahu HMF v čerstvém medu a medu po 6 měsících zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl.

 

4. Pro bližší informaci, k jakému rozdílu mezi testovanými průměry došlo, je vhodné zobrazit vypočtené výběrové charakteristiky obou souborů dat. Po označení příslušných sloupců: menu Statistika1 - Popisné charakteristiky - Výběrové charakteristiky, v dialogu zadat proměnné HMF-čerstvý med a HMF-med po 6 měsících a poté zatrhnout výpočet průměru, mediánu, nevychýleného rozptylu, nevychýlené směrodatné odchylky a směrodatné chyby průměru (SEM):

 

4.Zobrazení vypočtených výběrových popisných charakteristik souborů včetně grafického znázornění (graf vytvořen obvyklými nástroji Excelu z označených buněk ):

 

5. Závěr: Protože mezi průměry obou srovnávaných souborů  byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl (p<0,01), obsah HMF v medu po 6 měsících je vysoce významně vyšší než v čerstvém medu.

 

Zpět