UNISTAT - příklad 9

 

ANOVA (Analýza rozptylu) - porovnání průměrů několika skupin (testujeme nulovou hypotézu: H0: m1 = m2 = m3 =....=mk)

 

1. Zadání hodnot do tabulky MS Excel: sloupec A - označení příslušnosti ke skupině (Kontrola, Přípravek A, Přípravek B, Přípravek C), sloupec B - hodnoty Mg (mmol/l). Po označení sloupců zvolit menu Statistika1 - ANOVA & GLM - Analýza rozptylu  (v dialogovém okně "Popisky případů v 1.sloupci" odpovědět: NE). V dialogu "Analýza rozptylu: Krok1" vybrat Faktor pro rozlišení skupin (Skupina) a závislou proměnnou (Mg mmol/l):

2. V dalším dialogu zatrhnout klasický experiment:

 

3. Zobrazení výsledku analýzy rozptylu:

 

4. Protože výsledek p = 0,0024 (Významnost u faktoru Skupina) < 0,05 znamená to, že mezi průměry testovaných skupin existuje statisticky významný rozdíl (tzn. neplatí nulová hypotéza H0: m1 = m2 = m3 =....=mk). Proto je vhodné dále zjistit, kde tento rozdíl vznikl, tzn. testovat rozdíly mezi průměry jednotlivých dvojic souborů (skupin) pomocí mnohonásobného porovnávání. Protože v experimentu jde pouze o porovnání průměrů skupin A, B a C oproti průměru kontrolní skupiny, použijeme tzv. Dunnettův test (testuje několik výběrů proti 1 kontrole).

5. Mnohonásobné porovnávání (testování rozdílu průměru jednotlivých dvojic skupin): Po označení sloupců A, B zvolit menu Statistika1 - Testy pro analýzu rozptylu - Mnohonásobné porovnávání  (v dialogovém okně "Popisky případů v 1.sloupci" odpovědět: NE). V dalším dialogu vybrat Faktor (Skupina) a Závislou proměnnou (Mg mmol/l):

 

 

6. V dalším dialogu zatrhnout Dunnett test:

7. Zobrazení výsledku Dunnettova testu:

 

Výsledek Dunettova testu: vypočtené významnosti pro testování rozdílů mezi průměry jednotlivých dvojic skupin:

Kontrola - skup.B : p = 0,0020 (+ +)

Kontrola - skup.C: p = 0,1227 ( - )

Kontrola - skup.A: p = 0,9705 ( - )

Pozn.: Rozdíl ve zjištěných významnostech pomocí Dunnettova testu a t-testu (viz MS Excel) je způsoben přísnějším ošetřením chyby prvního druhu a v Dunnettově testu.

8. Závěr: Protože u skup.B (přípravek B) je výsledná pravděpodobnost p < 0,01, je tento přípravek vysoce účinný na zvyšování hladiny Mg v krevním séru dojnic, kdežto přípravky A a C jsou neúčinné (p : 0,05).

 

9. Pro lepší přehlednost dosažených výsledků a jejich interpretaci je vhodné dále vypočítat a zobrazit průměry (včetně dalších popisných charakteristik) porovnávaných skupin pro jednotlivé proměnné - po označení sloupců A a B zvolit menu Statistika1 - Testy pro analýzu rozptylu - Tabulka průměrů  (v dialogovém okně "Popisky případů v 1.sloupci" odpovědět: NE). V dalším dialogu vybrat Faktor (Skup.) a Závislou proměnnou (Mg (mmol/l)):

 

10. Zobrazení výsledků výpočtu průměrů a dalších popisných charakteristik porovnávaných skupin včetně grafického znázornění - graf je vytvořen pomocí obvyklých nástrojů Excelu z označených buněk (hodnoty SEM jsou použity pro chybové úsečky). Tvorba chybových úseček: po označení sloupců v grafu vyvolat menu: Nástroje grafu - Rozložení - Chybové úsečky - Další možnosti chybových úseček - Vlastní (tady zadat do kladné i záporné chybové hodnoty 2 buňky s vypočtenými hodnotami SEM). :

 

 

Zpět