Ochrana zvířat a welfare

 FVHE VETUNI

 Bakalářský studijní program Bezpečnost a kvalita potravin

(prezenční forma studia)

1. ročník


  


 Nahrazování cvičení možné pouze po dohodě s vyučujícím a s ohledem na obsazenost skupiny.

 

  

Garant předmětu:

Prof. Ing. Eva Voslářová, Ph.D.          tel.: +420 541 562 773

                                                                 e-mail: VoslarovaE@vfu.cz    

          

Vyučující:

Mgr. Renáta Hesová                            tel.: +420 541 562 506

                                                                 e-mail: HesovaR@vfu.cz 


 

Termíny individuálních konzultací dle dohody.

 

 

Podmínky pro udělení zápočtu


 

 

Podmínky pro vykonání zkoušky

 

Literatura

 

- základní:

Multimediální text pro výuku ochrany zvířat:  http://cit.vfu.cz/oz/ , http://cit.vfu.cz/ozw/

Právní předpisy - Sbírka zákonů ČR: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/    

Právní předpisy - MZe ochrana zvířat: http://eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/legislativa/     

Ochrana zvířat - okruhy

Ochrana zvířat - právní předpisy

Welfare prasat (Etologie a welfare prasat).

Welfare přežvýkavců
(Etologie skotu, Etologie ovcí a koz).

Welfare drůbeže
(Etologie drůbeže
).

Welfare koní (Etologie koní). 


- doporučená:

Voslářová, E., Večerek, V., Chloupek, P., Malena, M., Dousek, J., Pištěková, V., Bedáňová, I.: Ochrana zvířat proti týrání v příkladech. 1. vyd. Brno: VFU Brno, 2007, 112 s.

Prchalová, J.: Právní ochrana zvířat. 1. vyd. Praha: LINDE PRAHA a.s., 2009, 328 s.

Müllerová, H., Stejskal, V.: Ochrana zvířat v právu. 1. vyd. Praha: Academia, 2013, 490 s.


 

- doplňující:

Večerek, V., Burda, Z., Dousek, J., Novák, J.: Právní předpisy Rady Evropy na ochranu zvířat. Brno, 1. vyd.,  Ediční středisko VFU Brno 1997, 200 s.

Večerek, V., Burda, Z., Dousek, J., Novák, J., Večerková, E.: Ochrana zvířat v právních předpisech Evropské unie.  Brno, 1. vyd., Ediční středisko VFU Brno 2001, 179 s.

 

 

Případové studie řešené na cvičeních

Ochrana a welfare zvířat obecně

Ochrana a welfare hospodářských zvířat I - chov, porážení

Ochrana a welfare hospodářských zvířat II - přeprava

Ochrana a welfare zvířat v zájmových chovech

Ochrana a welfare volně žijících zvířat - přímá ochrana zvířat

Ochrana a welfare volně žijících zvířat - nepřímá ochrana zvířat

Ochrana a welfare pokusných zvířat

Ochrana a welfare zvířat - dozorové postupy, ukládání sankcí

 

Ochrana zvířat a welfare – zkouška

 

1.      praktická část – písemná zkouška

 

Praktická zkouška – písemné řešení modelového případu (posouzení dodržování podmínek stanovených právními předpisy na ochranu zvířat proti týrání s uvedením postupu při výkonu dozoru):

    název a číslo právního předpisu, který se k danému případu vztahuje

   které ustanovení právního předpisu (zákazy, povinnosti…) se k danému případu vztahuje – vyjádřit slovy (není nutné znát čísla paragrafů), zda je situace popsaná v modelovém případu v souladu s daným právním předpisem či došlo k jeho porušení a proč

    kdo provádí šetření

    kdo ukládá sankce

    zda se jedná o přestupek nebo trestný čin

    jaká sankce, příp. zvláštní opatření může být udělena

 

Soubor modelových případů viz skripta: Voslářová, E., Večerek, V., Chloupek, P., Malena, M., Dousek, J., Pištěková, V., Bedáňová, I.: Ochrana zvířat proti týrání v příkladech. 1. vyd. Brno: VFU Brno, 2007, 112 s. (soubor modelových případů pro procvičení jejich řešení, !!! nutno řešit podle aktuální legislativy - ve skriptech uvedená legislativa a podklady pro řešení jsou již v řadě případů zastaralé !!!)

 

 

2.      teoretická část – písemná zkouška

 

Teoretická zkouška - písemné vypracování zadaných otázek zaměřených na znalost ochrany zvířat (zejména znalost právních předpisů v oblasti ochrany zvířat proti týrání) a welfare zvířat, následně kontrola zkoušejícím

 

Úrovně ochrany zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte úrovně ochrany zvířat. Vysvětlete princip ochrany zvířat na úrovni požadované zvířaty. Vysvětlete princip ochrany zvířat na úrovni morální. Vysvětlete princip ochrany zvířat na úrovni právní a její význam. Vysvětlete princip ochrany zvířat na úrovni ekonomické. Vysvětlete princip ochrany zvířat na úrovni zachování života.

Ochrana zvířat na úrovni právní, přímá a nepřímá ochrana zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vysvětlete rozdíl mezi přímou a nepřímou ochranou zvířat (ochrana zvířat na úrovni právní). Definujte přímou ochranu zvířat na úrovni právní ochrany zvířat. Definujte nepřímou ochranu zvířat na úrovni právní ochrany zvířat. Vyjmenujte právní předpisy vymezující ochranu zvířat proti týrání (tj. přímou ochranu zvířat). Vyjmenujte vyhlášky k zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Vyjmenujte zákony upravující přímou ochranu zvířat. Vyjmenujte nařízení upravující přímou ochranu zvířat. Uveďte příklady právních předpisů/oblastí spadajících do nepřímé ochrany zvířat.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání - ochrana zvířat obecně (5 zákazů: zákaz týrání, zákaz propagace týrání, zákaz zásahů způsobujících bolest, zákaz opustit zvíře s úmyslem se ho zbavit, zákaz bezdůvodného usmrcení zvířete)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Uveďte 5 hlavních zákazů dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Definujte, co je považováno za týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti výživy zvířat. Definujte, co je považováno za týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti ustájení zvířat. Definujte, co je považováno za týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti zacházení se zvířaty. Definujte, co je považováno za týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti provádění zákroků na zvířatech. Definujte, co je považováno za týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti výkonů požadovaných po zvířatech. Definujte, co je považováno za propagaci týrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Definujte, co je a není považováno za opuštění zvířete dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Definujte, kdy lze dle zákona na ochranu zvířat proti týrání provádět bolestivé zákroky na zvířatech. Při jakých zákrocích a za jakých podmínek se nepožaduje použití znecitlivění u prasat. Při jakých zákrocích a za jakých podmínek se nepožaduje použití znecitlivění u skotu. Při jakých zákrocích a za jakých podmínek se nepožaduje použití znecitlivění u drůbeže. Uveďte, kdy se nepožaduje použití znecitlivění při kastraci. Uveďte, kdy a za jakých podmínek se nepožaduje použití znecitlivění při krácení ocasů. Uveďte, za jakých podmínek se dle zákona na ochranu zvířat proti týrání provádí odrohování nebo tlumení růstu rohů. Uveďte, které metody značení zvířat lze dle zákona na ochranu zvířat proti týrání provádět bez znecitlivění. Definujte pojmy: usmrcení, porážka, utracení a utýrání dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Uveďte důvody k usmrcení zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyjmenujte zakázané metody usmrcování zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Ochrana zvířat při usmrcování

Nařízení o ochraně zvířat při usmrcování

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte právní předpisy upravující ochranu zvířat při usmrcování. Definujte oblast působnosti nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Uveďte obecné požadavky na usmrcování a související úkony dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. K omráčení zvířete na jatkách lze použít: (vyjmenujte). Jak jsou stanoveny požadavky na kontroly omráčení dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Uveďte požadavky na Standardní operační postupy dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování (kdo a proč je vypracovává, co obsahují). Uveďte požadavky na úroveň způsobilosti osob provádějících usmrcování a související činnosti dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Které úkony spojené s porážkou mohou na jatkách provádět pouze osoby, které mají pro takové úkony osvědčení o způsobilosti dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Kdo může dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování usmrcovat kožešinová zvířata? Vyjmenujte zakázané metody znehybnění dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Popište postup porážky drůbeže na jatkách a při domácí porážce (výjimky). Kde musí/nemusí být určen pracovník pro řádné zacházení se zvířaty na jatkách dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Uveďte oprávnění a povinnosti pracovníka pro řádné zacházení se zvířaty na jatkách dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Definujte depopulaci a uveďte související požadavky dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Jak jsou upraveny podmínky péče o zvířata, která nejsou po dokončení jeho přemístění na jatky přímo poražena dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Uveďte požadavky na manipulaci s kontejnery, ve kterých jsou přepravována zvířata, dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Jaké jsou zakázané postupy při přehánění a manipulaci se zvířaty dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Jaké jsou stanoveny podmínky pro použití poháněcího nástroje využívajícího elektrický výboj dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Jaké jsou stanoveny podmínky pro vázání zvířat dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování? Jak dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování postupovat u zvířat, která nejsou schopna pohybu? Jak dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování postupovat, pokud za omráčení, zavěšení, vyzdvihnutí a vykrvení zvířat odpovídá jedna osoba? Popište postup vykrvování zvířat dle nařízení o ochraně zvířat při usmrcování.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte právní předpisy upravující ochranu zvířat při usmrcování. Kdo může provádět omračování a vykrvování zvířat na jatkách v ČR (definujte odbornou způsobilost)? Popište podmínky porážení nebo utrácení nemocných, vyčerpaných nebo zraněných zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Popište podmínky porážení zvířat pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž náboženské obřady stanoví zvláštní metody porážky zvířat. Popište postupy usmrcování králíků, zajíců a drůbeže při domácí porážce dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Popište postup porážky drůbeže na jatkách a při domácí porážce. Popište postupy usmrcování ryb při průmyslovém zpracování a pro vlastní potřebu dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Uveďte povinnosti osoby provádějící deratizaci.

Vyhláška o ochraně zvířat při usmrcování

Příklad otázek z tohoto okruhu: Co je předmětem vyhlášky o ochraně zvířat při usmrcování? Ve které vyhlášce provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání jsou nákresy a popis stanovených míst na hlavě vybraných druhů zvířat pro vedení omračovacího úderu a umístění mechanického omračovacího nástroje? Ve které vyhlášce provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání jsou stanoveny podmínky přechovávání vybraných druhů živých ryb v kádích a příručních nádržích?

Ochrana zvířat při chovu

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu zvířat (psů a koček) při chovu? Uveďte zákazy týkající se chovu psů a koček. Chovatelé psů se z hlediska zákona na ochranu zvířat proti týrání rozdělují do dvou skupin dle toho, jaké povinnosti se na ně vztahují, a to:... Definujte skupinu chovatelů psů, na kterou se vztahují zvláštní povinnosti/zákazy dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Uveďte povinnosti dle zákona na ochranu zvířat proti týrání, které se vztahují na všechny chovatele psů. Uveďte povinnosti dle zákona na ochranu zvířat proti týrání, které se vztahují jen na vymezenou skupinu chovatelů psů. Uveďte povinnosti chovatele koček dle zákona na ochranu zvířat proti týrání týkající se reprodukce.  Která vyhláška provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání upravuje podmínky chovu psů a koček a v jakém smyslu? 

Ochrana zvířat při veřejném vystoupení

Příklad otázek z tohoto okruhu: Který právní předpis upravuje ochranu zvířat při veřejném vystoupení? Definujte veřejné vystoupení podle zákona na ochranu zvířat proti týrání a uveďte, za jakých podmínek je lze pořádat. Uveďte povinnosti pořadatele veřejného vystoupení dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké jsou dle zákona na ochranu zvířat proti týrání požadavky na schopnosti fyzické osoby, která má být určena pořadatelem pro přítomnost při veřejném vystoupení? Jak je pořadatel oprávněn postupovat při důvodném podezření na porušení podmínek ochrany zvířat stanovených zákonem na ochranu zvířat proti týrání účastníkem veřejného vystoupení?

Ochrana zvířat při přepravě

Nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu zvířat při přepravě? Rozlište jejich oblast působnosti. Definujte oblast působnosti nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Definujte dlouhotrvající cestu dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností a uveďte specifické podmínky vztahující se na dlouhotrvající cestu. Definujte způsobilost zvířat k přepravě dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Jaké jsou obecné podmínky pro přepravu zvířat dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností a na jakou přepravu se vztahují? Jaké jsou požadavky na povolení přepravců a povolení přepravců pro dlouhotrvající cesty? Za jakých podmínek lze vydat povolení pro přepravce? Za jakých podmínek lze vydat povolení pro přepravce pro dlouhotrvající cesty? Uveďte příslušný orgán, který vydává povolení přepravců a povolení přepravců pro dlouhotrvající cesty v ČR. Jaké přepravní doklady jsou požadovány při přepravě zvířat dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Uveďte povinnosti při plánování přepravy zvířat dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Jak je upravena odborná způsobilost pro přepravu zvířat? Při jaké přepravě zvířat (uveďte typ přepravy, vzdálenost, druhy zvířat) je vyžadována odborná způsobilost řidiče nebo průvodce? Kdo může řídit silniční vozidlo nebo jako průvodce na něm působit při přepravě domácích koňovitých, skotu, ovcí, koz, prasat nebo drůbeže? Pro jaké druhy zvířat je požadována odborná způsobilost řidiče/průvodce při jejich přepravě v souvislosti s hospodářskou činností  delší než 65 km? Pro jakou přepravu je vyžadována předchozí kontrola a schválení dopravních prostředků? Jaké jsou povinnosti provozovatelů sběrných středisek a co to jsou sběrná střediska dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Jaká mimořádná opatření při nedodržování nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností přepravci může dozorový orgán použít? Kdy zvířata nejsou způsobilá k přepravě dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Za jakých okolností lze nemocná nebo poraněná zvířata považovat za způsobilá k přepravě dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Jak dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností nakládat se zvířaty, která onemocní nebo se poraní během přepravy? V jakých intervalech musí být podojeny krávy, ovce nebo kozy v laktaci, které nedoprovázejí při přepravě jejich potomci? Jaké jsou požadavky na dopravní prostředky přepravující zvířata dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Definujte postupy při přepravě dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Vyjmenujte zakázané způsoby manipulace se zvířaty dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Jaké podmínky jsou stanoveny pro použití poháněcího nástroje využívajícího elektrický výboj dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Jaké podmínky jsou stanoveny pro vázání zvířat dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Kdy je nutno se zvířaty zacházet odděleně a přepravovat je odděleně dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností? Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností. Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro prasata a selata. Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro skot a telata. Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro ovce a jehňata. Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro kozy a kůzlata. Popište intervaly napájení a krmení, délku trvání cesty a dobu odpočinku u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro koně a hříbata. Popište požadavky na zajištění napájení a krmení u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro drůbež a kuřata. Popište požadavky na zajištění napájení a krmení u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro domácí králíky. Popište požadavky na zajištění napájení a krmení u dlouhotrvajících cest dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností – pro psy a kočky. Jaké požadavky jsou dle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností při přepravě vyjmenovaných druhů zvířat stanoveny pro větrání silničních dopravních prostředků a kontrolu teploty při dlouhotrvajících cestách? Pro jakou přepravu musí být silniční dopravní prostředky vybaveny navigačním systémem?

Zákon na ochranu zvířat proti týrání (ustanovení zákona doplňující Nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu zvířat při přepravě? Rozlište jejich oblast působnosti. Zákon na ochranu zvířat proti týrání stanoví maximální dobu trvání přepravy. Na jakou přepravu se vztahuje a jaká je maximální doba trvání přepravy. Jak je upravena odborná způsobilost na úseku ochrany zvířat při přepravě? Uveďte související právní předpisy. 

Zákon na ochranu zvířat proti týrání (ustanovení týkající se přepravy zvířat nespadající pod Nařízení o ochraně zvířat během přepravy a souvisejících činností)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Jaké jsou obecné podmínky pro přepravu zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání a na jakou přepravu se vztahují? Definujte způsobilost zvířat k přepravě dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké jsou požadavky na dopravní prostředky dle zákona na ochranu zvířat proti týrání a na jakou přepravu se tyto požadavky vztahují? Jaké jsou předepsané a zakázané postupy při přepravě dle zákona na ochranu zvířat proti týrání?

Vyhláška o ochraně zvířat při přepravě

Příklad otázek z tohoto okruhu: Co stanoví vyhláška o ochraně zvířat při přepravě? Pro jakou přepravu stanoví vyhláška o ochraně zvířat při přepravě požadavky na velikost prostor pro přepravu zvířat? Pro jaké druhy zvířat stanoví vyhláška o ochraně zvířat při přepravě požadavky na velikost prostor pro přepravu zvířat?

Ochrana hospodářských zvířat

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu hospodářských zvířat proti týrání? Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „hospodářským zvířetem“..............(definujte). Dle zákona na ochranu zvířat proti týrání je při chovu hospodářských zvířat zakázáno: .................... (vyjmenujte). Dle zákona na ochranu zvířat proti týrání je při chovu hospodářských zvířat zakázáno chovat zvířata v tak velkých nebo v tak uspořádaných skupinách anebo v takových prostorách, ve kterých .............. (vyjmenujte). Jak musí dle zákona na ochranu zvířat proti týrání chovatel postupovat, dojde-li k utrpení nebo jinému poškozování zvířat prokazatelně v důsledku nevhodné technologie? Co musí splňovat hospodářská zvířata dovážená do České republiky ze zemí, které nejsou členskými státy Evropské unie? Jaké jsou povinnosti chovatele hospodářských zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké nástroje a pomůcky musí chovatel hospodářských zvířat mít pohotově k dispozici dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jak upravuje zákon na ochranu zvířat proti týrání prohlídku hospodářských zvířat a technologických zařízení v intenzivních chovech chovatelem (interval, vybavení, postup při zjištění závad)? Jaké stanoví zákon na ochranu zvířat proti týrání podmínky omezení volnosti pohybu hospodářského zvířete? Jaké stanoví zákon na ochranu zvířat proti týrání požadavky na napájení a krmení hospodářských zvířat? Jaké povinnosti stanoví zákon na ochranu zvířat proti týrání chovatelům při chovu kuřat druhu kur domácí (Gallus gallus), která jsou chována na maso? Jak zákon na ochranu zvířat proti týrání stanoví maximální hustotu osazení v hospodářství s chovem kuřat chovaných na maso? Pečovat o hospodářská zvířata mohou pouze osoby, které jsou schopné ... (uveďte). U jakých druhů hospodářských zvířat je požadována odborná způsobilost k jejich péči a na jaké úrovni? Na jaké druhy se vztahuje vyhláška o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, i když jsou tato zvířata chována v zájmovém chovu?

Vyhláška o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Ve které vyhlášce provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání jsou uvedeny rozměry ustájení vybraných druhů hospodářských zvířat? Pro které druhy hospodářských zvířat jsou stanoveny minimální standardy ve vyhlášce č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů? Vysvětlete pojem minimální standardy (vyhláška č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů). Uveďte obecné požadavky na chov hospodářských zvířat dle vyhlášky č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů. Jaké jsou povolené technologie pro chov nosnic?

Ochrana zvířat v zájmových chovech

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu zvířat v zájmových chovech proti týrání? Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „zvířetem v zájmovém chovu“..............(definujte). Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „opuštěným zvířetem“..............(definujte). Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „toulavým zvířetem“..............(definujte). Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „druhem zvířete vyžadujícím zvláštní péči“..............(definujte). Uveďte povinnosti a zákazy stanovené chovatelům zvířat v zájmových chovech zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Komu nesmí být prodáno nebo darováno zvíře v zájmovém chovu dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jak upravuje zákon na ochranu zvířat proti týrání chov druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči? Kdo může být chovatelem druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Kdo dle zákona na ochranu zvířat proti týrání vydává povolení pro chov druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči a za jakých podmínek? Co musí obsahovat žádost o povolení chovu druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké má krajská veterinární správa povinnosti v souvislosti s chovem druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké stanoví zákon na ochranu zvířat proti týrání zvláštní podmínky pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy? Vysvětlete oznamovací povinnost jako jednu ze zvláštních podmínek pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vysvětlete evidenční povinnost jako jednu ze zvláštních podmínek pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vysvětlete povinnost poskytnout informace jako jednu ze zvláštních podmínek pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké druhy zvířat nesmí být prodávány v obchodech se zvířaty? Dle zákona na ochranu zvířat proti týrání obec může k regulaci populace toulavých a opuštěných zvířat provést: ... (vyjmenujte).

Vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči

Příklad otázek z tohoto okruhu: Která vyhláška provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání stanoví druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči? Uveďte příklady druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči dle příslušné vyhlášky.

Ochrana volně žijících zvířat

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Které právní předpisy upravují ochranu volně žijících zvířat proti týrání? Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „volně žijícím zvířetem“..............(definujte). Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „handicapovaným zvířetem“ ..............(definujte). Vyjmenujte dle zákona na ochranu zvířat proti týrání zakázané způsoby odchytu a usmrcování volně žijících zvířat. Uveďte výjimky dle zákona na ochranu zvířat proti týrání, kdy neplatí zákaz odchytu volně žijících zvířat do sítí. Jaké jsou zakázané činnosti s volně žijícími zvířaty dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? S jakými druhy zvířat je zakázáno provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu? Jaké zákazy se vztahují na vybrané šelmy a lidoopy chované v zajetí? Jaké povinnosti se vztahují na chovatele vybraných šelem a lidoopů? Vyjmenujte vybrané šelmy (druhy), na které se vztahují zvláštní povinnosti a zákazy při jejich chovu v zajetí. Jak je upravena ochrana handicapovaných zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké jsou požadavky na záchranné stanice dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké jsou požadavky na odbornou způsobilost při péči o handicapovaná zvířata dle zákona na ochranu zvířat proti týrání?

Vyhláška o stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Pro jaké druhy zvířat stanoví vyhláška č. 346/2006 Sb., o stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat zvláštní podmínky chovu? Jaké jsou doporučené způsoby drezúry zvířat? Jaké jsou nepovolené způsoby drezúry zvířat?

Vyhláška o ochraně handicapovaných zvířat při chovu

Příklad otázek z tohoto okruhu: Co je předmětem úpravy vyhlášky o ochraně handicapovaných zvířat při chovu? Pro jaké druhy handicapovaných zvířat stanoví vyhláška o ochraně handicapovaných zvířat při chovu požadavky na velikost a vybavení prostor?

Ochrana pokusných zvířat

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vysvětlete Koncepci 3R jako základ moderní legislativy pro ochranu pokusných zvířat. Co znamená „Replacement“ (nahrazení) v Koncepci 3R pro ochranu pokusných zvířat? Uveďte příklady nahrazení. Co znamená „Reduction“ (snížení) v Koncepci 3R pro ochranu pokusných zvířat? Uveďte příklady snížení. Co znamená „Refinement“ (zjemnění) v Koncepci 3R pro ochranu pokusných zvířat? Uveďte příklady zjemnění. Které právní předpisy upravují ochranu pokusných zvířat proti týrání? Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „pokusným zvířetem“..............(definujte). Pro účely zákona na ochranu zvířat proti týrání se rozumí „pokusem“..............(definujte). Za jakým účelem lze dle zákona na ochranu zvířat proti týrání provádět pokusy na zvířatech? Za jakým účelem nelze dle zákona na ochranu zvířat proti týrání provádět pokusy na zvířatech? Na jakých zvířatech se musí přednostně provádět pokusy na zvířatech a na jakých se provádět nesmí? Popište činnost a složení odborné komise pro zajišťování dobrých životních podmínek pokusných zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Definujte činnost chovatele, dodavatele a uživatele pokusných zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Kdo rozhoduje o oprávnění pro jejich činnost? Popište postup udělování oprávnění k chovu, oprávnění k dodávce a oprávnění k používání pokusných zvířat. Vysvětlete činnost posuzovatelů, jaké jsou jejich povinnosti a oprávnění dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Popište postup schvalování pokusu na zvířatech dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Co je obsahem projektu pokusů dle zákona na ochranu zvířat proti týrání, kdo a proč ho vypracovává?  Jak je upravena odborná způsobilost na úseku ochrany pokusných zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké jsou požadavky na osobu odpovědnou za péči o pokusná zvířata dle zákona na ochranu zvířat proti týrání?  Jak dle zákona na ochranu zvířat proti týrání probíhá odborná příprava k získání odborné způsobilosti pro provádění pokusů na zvířatech? Kdo může být vedoucím projektu pokusů a jaké jsou jeho povinnosti dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké jsou požadavky na zařízení, prostory a vybavení pro umístění pokusných zvířat? Jaké jsou povinné záznamy o pokusných zvířatech dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké jsou povinné informace o psech, kočkách a subhumánních primátech a jejich označování a identifikace, pokud jsou pokusnými zvířaty? Jak je upraveno použití znecitlivění u pokusných zvířat? Jak se určuje závažnost pokusu? Vyjmenujte kategorie závažnosti. Jak se nakládá se zvířaty po ukončení pokusu (uveďte možnosti)? Jaké jsou metody usmrcování pokusných zvířat?

Vyhláška o ochraně pokusných zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Co je předmětem vyhlášky o ochraně pokusných zvířat? Ve které vyhlášce provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání je uveden vzorový formulář projektu pokusů a co obsahuje? Ve které vyhlášce provádějící zákon na ochranu zvířat proti týrání jsou uvedena kritéria přiřazování pokusů do jednotlivých kategorií závažnosti a o jaké kategorie se jedná?

Orgány ochrany zvířat (zákon na ochranu zvířat proti týrání)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte orgány ochrany zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyjmenujte činnosti Ministerstva zemědělství dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyjmenujte činnosti Ústřední veterinární správy Státní veterinární správy na úseku ochrany zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vyjmenujte činnosti Krajské veterinární správy a na území hlavního města Prahy Městské veterinární správa na úseku ochrany zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Popište činnost státních orgánů příslušných ke schvalování projektů pokusů dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Popište činnost obcí dle zákona na ochranu zvířat proti týrání (zvlášť obce a obce s rozšířenou působností). Popište působení Výboru pro ochranu zvířat používaných pro vědecké účely jako součásti Ministerstva zemědělství. Popište působení Ústřední komise pro ochranu zvířat jako součásti Ministerstva zemědělství.

Výkon dozoru na úseku ochrany zvířat proti týrání (zákon na ochranu zvířat proti týrání)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Kdo může být pověřen výkonem dozoru dle zákona na ochranu zvířat proti týrání a ve které vyhlášce jsou uvedeny podrobnosti? Jaká jsou práva pracovníků orgánů ochrany zvířat provádějících dozor ve vztahu k chovatelům (co mohou od nich vyžadovat) dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké jsou povinnosti chovatelů a pořadatelů veřejného vystoupení ve vztahu k pracovníkům orgánů ochrany zvířat provádějícím dozor (co jim musí umožnit) dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jak postupuje veterinární inspektor KVS při zjištění porušení povinností uložených chovatelům a ostatním fyzickým nebo právnickým osobám na úseku ochrany zvířat (uveďte možnosti)?

Sankce na úseku ochrany zvířat proti týrání (zákon na ochranu zvířat proti týrání)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Jak se rozdělují přestupky dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké sankce lze uložit za přestupek dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké sankce lze uložit za přestupek fyzických osob dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jaké sankce lze uložit za přestupek právnických a podnikajících fyzických osob dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jakou pokutu lze uložit za přestupek fyzických osob dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Jakou pokutu lze uložit za přestupek právnických a podnikajících fyzických osob dle zákona na ochranu zvířat proti týrání? Uveďte příklady přestupků k jednotlivým výším pokut u fyzických osob. Uveďte příklady přestupků k jednotlivým výším pokut u právnických a podnikajících fyzických osob. Jaké jiné sankce kromě pokut lze dle zákona na ochranu zvířat proti týrání uložit? Který orgán ochrany zvířat ukládá sankce dle zákona na ochranu zvířat proti týrání a jaké sankce lze uložit? Který orgán ochrany zvířat a kdy může uložit zákaz chovu zvířat? Který orgán ochrany zvířat a kdy může uložit propadnutí zvířete? Který orgán ochrany zvířat a kdy může uložit zabrání týraného zvířete? Který orgán ochrany zvířat a kdy může uložit zabrání zvířete?

Zvláštní opatření na úseku ochrany zvířat proti týrání (zákon na ochranu zvířat proti týrání)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte zvláštní opatření, která lze uložit dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Uveďte postup uložení zvláštních opatření. Co je účelem zvláštních opatření?

Odborná způsobilost na úseku ochrany zvířat proti týrání (zákon na ochranu zvířat proti týrání, vyhláška o vzdělávání na úseku ochrany zvířat proti týrání)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Pro které činnosti na úseku ochrany zvířat proti týrání je požadováno doložení odborné způsobilosti příslušným osvědčením? Jak obecně postupovat pro získání osvědčení o odborné způsobilosti tam, kde je na úseku ochrany zvířat proti týrání vyžadováno? Kdo může být pověřen výkonem dozoru dle zákona na ochranu zvířat proti týrání a ve které vyhlášce jsou uvedeny podrobnosti? Co je předmětem úpravy vyhlášky o vzdělávání na úseku ochrany zvířat proti týrání? Jaké kurzy pro získání osvědčení o odborné způsobilosti jsou na úseku ochrany zvířat proti týrání organizovány?

Trestné činy v oblasti ochrany zvířat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: Který právní předpis definuje trestné činy v oblasti ochrany zvířat proti týrání? Jaké tři trestné činy definuje trestní zákoník v oblasti přímé ochrany zvířat? Definujte trestný čin Týrání zvířat. Definujte trestný čin Chov zvířat v nevhodných podmínkách. Definujte trestný čin Zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Kdo provádí šetření a ukládá sankce za trestné činy v oblasti ochrany zvířat proti týrání? Jaké sankce lze uložit za trestné činy v oblasti ochrany zvířat proti týrání?

Ochrana skotu proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany jednotlivých kategorií skotu při chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě (intervaly napájení a krmení, délka trvání cesty, doba odpočinku), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana ovcí a koz proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany jednotlivých kategorií ovcí a koz při chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě (intervaly napájení a krmení, délka trvání cesty, doba odpočinku), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana prasat proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany jednotlivých kategorií prasat při chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě (intervaly napájení a krmení, délka trvání cesty, doba odpočinku), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana koní proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany jednotlivých kategorií koní při chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě (intervaly napájení a krmení, délka trvání cesty, doba odpočinku), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana drůbeže proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany jednotlivých druhů a kategorií drůbeže při chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě (napájení a krmení, délka trvání cesty), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana zvířat farmových chovů proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany zvířat farmových chovů při manipulaci, chovu (ustájení, péče, výživa...), přepravě, usmrcování (utrácení), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana ryb proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany ryb při chovu, přepravě, prodeji, usmrcování (porážení), při manipulaci s živými rybami, při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana králíků proti týrání

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky ochrany králíků při chovu, přepravě (napájení a krmení, délka trvání cesty), usmrcování (utrácení, porážení), při provádění bolestivých zákroků (výjimky), související legislativa ... příklady otázek viz výše

Ochrana zvířat proti týrání při výuce na školách

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky použití zvířat při výuce, související legislativa ... příklady otázek viz výše (provádění pokusů na zvířatech)

Ochrana zvířat proti týrání ve výzkumných ústavech

Příklad otázek z tohoto okruhu: otázky zaměřené na specifické podmínky použití zvířat ve výzkumu, související legislativa ... příklady otázek viz výše (provádění pokusů na zvířatech)

Ochrana zvířat proti týrání v předpisech Evropské unie (nařízení, směrnice, rozhodnutí, stanoviska, doporučení)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vysvětlete rozdíl mezi primárním a sekundárním právem Evropské unie a uveďte příklady právních předpisů z obou skupin z oblasti ochrany zvířat. Vyjmenujte typy právních předpisů (sekundární právo) vydávaných Evropskou unií a vysvětlete rozdíl mezi nimi. Vyjmenujte nařízení vydaná Evropskou unií v oblasti ochrany zvířat a vysvětlete jejich dopad na členské státy. Vyjmenujte směrnice vydané Evropskou unií v oblasti ochrany zvířat a vysvětlete jejich dopad na členské státy.

Ochrana zvířat proti týrání v předpisech Rady Evropy (dohody, doporučení)

Příklad otázek z tohoto okruhu: Vyjmenujte typy právních předpisů vydávaných Radou Evropy a vysvětlete jejich dopad na členské státy. Vyjmenujte dohody na ochranu zvířat vydané Radou Evropy.

Welfare zvířat

Příklad otázek z tohoto okruhu: Definujte welfare zvířat. Uveďte příklady indikátorů toho, jak se zvíře vyrovnává se svou situací. Jaké biologické disciplíny v sobě zahrnuje problematika welfare zvířat? Jaké jsou tři složky welfare? Vysvětlete hodnocení welfare zvířat na základě biologického fungování organismu. Vysvětlete hodnocení welfare zvířat na základě posuzování emočního stavu. Uveďte příklady přístupů k hodnocení emočního stavu zvířat. Vysvětlete hodnocení welfare zvířat na základě posuzování chování. Jaké ukazatele lze použít k hodnocení welfare zvířat? Vyjmenujte pět svobod, jejichž zajištění je posuzováno při hodnocení welfare zvířat.  Vysvětlete rozdíl mezi indikátory welfare na základě hodnocení zvířete a na základě hodnocení zdrojů, uveďte příklady. Uveďte příklady oficiálních metodik pro hodnocení welfare zvířat s uvedením pro které druhy byly vytvořeny.

!!!  V případě jakýchkoliv otázek či nejasností využijte možnosti předzkouškové konzultace - kontakty na vyučující jsou uvedeny výše. V průběhu zkoušky již nebude dán prostor na vysvětlování/upřesňování zkouškových otázek. Seznamte se ve vlastním zájmu s otázkami předem, podcenění přípravy na zkoušku se může zbytečně negativně promítnout do výsledného hodnocení.

 

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________

Tento text vznikl v rámci projektu Inovace bakalářského a navazujícího magisterského studijního programu v oboru Bezpečnost a kvalita potravin (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0287).