ÚVODNÍ STRÁNKA


Poruchy chování morčat

Původ

Smysly a komunikace

Sociální chování

Reprodukce

Potravní chování

Nejčastější poruchy chování
















Ke stažení














Poruchy chování morčat 

Sociální chování

Morčata vykazují variabilitu v sociálním chování v závislosti na hustotě populace. V případě nižšího počtu jedinců se formuje u samců lineární až despotická hierarchie, kde alfa samec realizuje většinu kopulací. Samice také utváří hierarchii, ale v porovnání se samci volnější. V případě vysoké hustoty populace se samci chovají teritoriálně a vytváří skupiny s několika samicemi, s kterými kopulují a ostatních si nevšímají, ani když jsou v estru. Samcům trvá asi měsíc, než utvoří hierarchii. Izolovaní jedinci mají schopnost navázat sociální interakce a i reprodukční chování. Samci, přestože se přímo nepodílí na výchově mláďat, mají vliv na vývoj sociálního chování a schopnost samců zařadit se do kolonie. U mláďat vyrůstajících bez dospělých samců se agresivní chování vyvíjí až po dosažení puberty, zatímco u mláďat vyrůstajících se samci je to už v období odstavu.

Morčata snáší přemístění do nového prostředí lépe, pokud jsou se svými matkami nebo sourozenci. Bylo zjištěno, že nestabilní sociální postavení matky během březosti a laktace má vliv na sociální chování jejich potomků. Samice od takových matek mají vyšší hladinu testosteronu a jsou maskulinizované, naopak samci mají nižší hladinu testosteronu a jsou více infantilní.

Nástup puberty u samců je závislý na délce dne. Při delší fotoperiodě (18:6) je nástup puberty rychlejší. Samci dosahují chovné dospělosti mezi 3. a 4. měsícem, samice mezi 2. a 3. měsícem věku. Estrus u samic trvá asi 8 hod a objevuje se každých 13 – 24 dní. V diestru vykazují defensivní agresivní chování vůči dvořícím se samcům. Jakmile přejdou do estru, agresivní chování ustane a samice se při dotyku nastavují. Estrus je ukončen vlivem hormonů, které jsou obsaženy v samčím ejakulátu ve vagíně. Po té samice opět vykazuje agresivní chování vůči dvořícím se samcům.