ÚVODNÍ STRÁNKA


Poruchy chování psů

Původ

Smysly a komunikace

Sociální chování

Porucha chování

Nejčastější poruchy chování


















Ke stažení














Poruchy chování psů 

Sociální chování

Ontogeneze chování

Ve vývoji psího jedince rozlišujeme neonatální údobí (1. – 14. den), přechodné údobí (15. – 28. den), socializační údobí (4. – 12. / 14. týden), údobí strachu (8. – 10. – 12. týden), juvenilní údobí (3 – 6 měsíců), pubertu (6 – 12 měsíců), dospělost (plná: 2 roky) a senium.

Neonatální a přechodné údobí

Neonatální údobí trvá 1. – 14. den, štěně je úplně závislé na matce (sání, termoregulace, eliminace), má vyvinutý čich, hmat, je citlivé vůči teplotě prostředí, nevidí a neslyší.

Přechodné údobí

Přechodné údobí se označuje mezi 15. a 28. dnem. Závislost na matce klesá (potrava, termoregulace, eliminace) a objevují se změny v exploračním chování díky zraku a sluchu.

Hry a „boje” mezi štěňaty začínají ve 3. týdnu. Pro optimální vývoj NS je vhodně široké spektrum podnětů. Od 3. týdne se doporučuje desensitizovat vůči podnětům potenciálně vzbuzujícím strach (zvuky, předměty).

Socializační údobí

V tomto období mezi 4. - 12. (14.) týdnem dochází k učení zvířete rozpoznávat jedince svého biologického druhu, formují se interakce mezi zvířaty a lidmi, vůči psům (4. - 6. týden) a vůči lidem (6. - 12. týden). Mění se vztah matky a vrhu na vztah dominance, submisivita. Nyní je nutné stimulovat sociální chování a nechat působit četné podněty, jako styk s lidmi, dětmi různého věku, zvuky dopravy, dětských her, povrchy (asfalt, tráva, písek).

Nízký stupeň socializace a habituace se pak projevuje strachem z člověka, situace, předmětu, což vede ke snaze utéci do bezpečné vzdálenosti, a pokud nemůže utéct, může dojít k akceptaci člověka, situace, předmětu nebo opakování útěku nebo ke snaze zahnaní podnětu
a k tzv. „agresi ze strachu“.

Novorozená štěňata se socializují pomocí čichu. Výsledkem nedostatečné socializace v 8. týdnech je bázlivý pes. Platí, že čím později je štěně socializováno, tím menší šance je na dostatečné přizpůsobení. Stejně jako socializaci a habituaci je nutné štěně také zvykat na samotu.

Nejvýznamnější sociální interakcí je hra mezi štěňaty. Nacvičuje se hravé chování, dominance, koordinace pohybů, dochází ke stimulaci dovedností a vynalézavostí, rozvíjí se explorace. Důležitá je i výuka inhibice kousání. Nedostatečná socializace a habituace vede ke snížení šance na bezvadnou povahu psa, „i když je genealogie sebelepší“. Socializaci je nutné trénovat, protože po dlouhé době izolace se mohou sociální návyky ztratit.

Údobí strachu

Trvá od 8. do 10. – 12. týdne věku. Traumatická zkušenost může vyvolat generalizovaný strach a výsledkem může být neurotický pes. V tomto období je na místě opatrnost při transportu štěňat.

Štěně potrestáno slabým elektrickým podnětem, 5. týden: strach, ale přiblíží se k trestající osobě, v údobí strachu si zachová strach a odstup vůči osobě.