ÚVODNÍ STRÁNKA


VČELY

Úvod

Anatomie včelstva

Výživa, termoregulace
a rojení včel

Virové choroby včel

Bakteriální choroby včel

Plísňové choroby včel

Parazitární choroby včel




Ke stažení















VČELY


Výživa včel

Hospodářské využití včel je podmíněno tím jaké zdroje potravy si včely vybírají a do jaké formy je následně zapracovávají.

Včely ke své existenci potřebují vodu, bílkoviny, cukry, tuky, minerály, vitamíny a další látky.

VODA

je základní stavebním prvkem každého organismu. Tvoří 70 – 80 hmotnosti těla včely. Je prostředím pro chemické reakce, Představuje zdroj iontů. Z hlediska mikroklimatu umožňuje včelám nakládání s vodou upravovat v hnízdě vlhkost, teplotu. Vodu přinášejí do hnízda létavky z vodních ploch nebo kapek z rostlin ve formě gutační vody. Pokud si mohou vybrat, sbírají raději vodu znečištěnou, která je pro ně významnějším zdrojem minerálních látek.

Vodu získávají také z nektaru a medovice, které musí odpařit na optimální procento vlhkosti, aby mohl vzniknout med. V době hojné snůšky takto získaná voda většinou pokryje potřeby včelstva.

Metabolická voda je produktem metabolismu včel a sráží se na stěnách a stropech hnízda. Její využití je u včel zdrojem diskuzí, protože neobsahuje minerální látky. Dá se předpokládat, že ji využívají pouze nouzově.

Spotřeba vody ve včelstvu je kolem 20 – 40 litrů vody ročně. Její potřeba kolísá v závislosti na podnebí, počasí a dalších faktorech. Včely vodu neskladují a musí ji sbírat dle aktuální potřeby. Zásobárnu vody tvoří samotné sběračky, které včelám v úlu vodu nabízejí, tak aby žádná včela ve společenství nežíznila.

SACHARIDY

získávají včely z nektaru a medovice. Tvoří tvz. sladinu, ve které jsou obsaženy pro včely nejvýznamnější cukry: glukóza a fruktóza v různém poměru.  Sladinu včely přímo spotřebovávají, ale většinu přeměňují na sekundární zdroj cukrů – med. V medu jsou zapracovány i další látky- především z výměšků žláz.

Sacharidy jsou pro včely zdrojem energie, kterou potřebují pro svou intenzivní práci, pro pohyb, regulaci teploty v úle, ale také pro metabolické pochody v těle. Některé sacharidy jsou pro včely toxické nebo nestravitelné.  Toxickým cukrem je pro včely manóza, což je epimer glukózy. Vyšší hladiny manózy se objevují při suchu nebo na začátku a konci kvetení. Včely to dobře vědí, a tak sbírají nektar až v plném květu. Čmeláci bývají postiženi více, protože sbírají nektar na začátku i na konci kvetení. Manózu ve větší míře obsahují i některé druhy líp. Toxické jsou i další cukry jako je galaktóza nebo laktóza.

Z vyšších cukrů je významná sacharóza (řepný cukr), což je disacharid vzniklý spojením glukózy a fruktózy glykosidovou vazbou.  V různém poměru se nachází v nektaru, v malém množství i v medovici a v medu. Štěpením vzniká invert, což je směs glukózy a fruktózy. Proto je sacharóza vhodným krmivem při odebrání medných zásob včelám. Významným disacharidem je i trehalóza, která vzniká spojením 2 molekul glukóz a je transportní formou glukózy v hemolymfě včel. Problematickým sacharidem je melecitóza, která vzniká připojením glukózy k sacharóze. Jedná se o trisacharid. Proces připojení probíhá u producentů medovice, kteří tímto způsobem získávají vodu, protože připojením glukózy a vytvořením glykosidové vazby se jedna molekula vody uvolní. Melocitóza je pro včely obtížně stravitelná a rychle v plástech krystalizuje, což způsobuje tvorbu cementového medu. Zásobním polysacharidem v těle je glykogen. Celulóza a škrob z rostlin jsou pro včely nestravitelné.

Spotřeba medu včelstvem je ročně kolem 50 – 90 kg.

Rámkové a stropní krmítko pro krmení včel cukerným roztokem

Obr. 1: Rámkové a stropní krmítko pro krmení včel cukerným roztokem

BÍLKOVINY

Jejich funkce je regulační, metabolická, enzymatická a strukturální. Velký význam má především pro včelí plod, ale také pro dělnice- kojičky, které tvoří mateří kašičku a také pro matku- kladení vajíček. Bílkoviny se skládají z aminokyselin, které dělíme na esenciální a neesenciální. Esenciální musí včela přijímat v potravě. Z aminokyselin, které získá včela štěpením v žaludku si pak včela tvoří své vlastní bílkoviny. Výjimkou je matka, která přijímá bílkoviny již hotové, a to od dělnic- tzv. vitellogeniny, které už dále neštěpí a nemusí je znovu syntetizovat.

Hlavním zdrojem bílkovin pro včely je pyl, který nosí včely do hnízda v rouskách na zadním páru končetin. Rouskový pyl částečně využívají přímo. Většinu ale přemění na sekundární zdroj- plástový pyl neboli pergu. Perga vzniká fermentací pylových zrn, jejichž obsah je pak lépe přístupný a samotný pyl lépe stravitelný. Odpadním produktem včel je kyselina močová stejně jako u ptáků nebo plazů. Výhodou je, že na rozdíl od močoviny, je ve formě krystalů, což umožňuje vylučování za značné úspory vody.

Konzumace pylu ovlivňuje i délku života včel, a to v závislosti na množství pylu přijatého včelou v larválním stádiu. Pyl má také různou kvalitu, v závislosti na složení aminokyselin a také v závislosti na jeho původu.  

Spotřeba pylu včelstvem je ročně kolem 30 – 40 kg.

TUKY

Jako tuky označujeme estery vyšších mastných kyselin a nižších alkoholů- glyceroly. Estery s vyššími alkoholy nazýváme vosky. Další skupinu tvoří steroidy. Význam lipidů je pro včely jako stavební látky a zásobní forma energie v těle.

Zdrojem lipidů je hlavně pyl. Tuky si mohou včely vytvořit taky samy přeměnou z cukru.

Včelí tance

Přenos informací o zdrojích potravy zajišťují dělnice – pátračky sběratelkám prostřednictvím tanců. Jedná se o zvláštní způsob komunikace, a to taktilní, čichové a chuťové. Kruhový tanec označuje zdroj, který je v blízkosti hnízda. Informace o vzdálenějších zdrojích podává kývavý tanec, nebo – li osmičkový. Existují i tance, kterými je informováno o potřebě zvýšit počet přejímatelek. Jedná se o tanec natřásavý. Dalším tancem, který může být pro včelaře významným indikátorem, je tanec vibrační, který je spojen s rojením. 

Termoregulace v úlu

Ideální teplotou pro vývoj plodu je 35 stupňů. 

Včelstvo se snaží tuto teplotu v místě plodiště udržovat. Tato teplota je také optimální pro zpracování vosku včelami. Včelstvo se tedy snaží tuto teplot držet v celém hnízdu.

V období mimo plodování, tedy v zimě teplota včelstva klesá a včelstvo se vztahuje do zimního chumáče. Chumáč se začíná formovat při 14 stupních a teplota tohoto chumáče se pohybuje kolem 15 – 29 stupňů.

Termoregulace je v létě udržována v celém hnízdě na rozdíl od zimy, kdy včely udržují teplotu pouze v chumáči.  Vhodná teplota je udržována v hnízdu pomocí větrání a zahřívání samotnými včelami. Vlhkost včely regulují  na cca 75 % v plodišti a 50 % u medných zásob. Vlhkost se zvyšuje dýcháním a snižuje větráním.

Pro stavební pud je potřeba dostatek potravy. Stavební pud klesá i v období rojové nálady.

Čistící pud u včel

umožňuje udržovat ve včelstvu pořádek a zabraňovat průniku a projevu infekcí. Jedná se o činnosti zahrnující: úklid hnízda – odstraňování měli, uhynulých včel, úklid buněk, likvidace nemocného nebo poškozeného plodu- někdy se pojem čistící pud vztahuje pouze na tuto činnost, používání propolisu jako dezinfekčního a konzervačního činidla – pokryjí jim vše, co nejsou schopny z hnízda odstranit, opouštění hnízda nemocnými včelami, kálení mimo hnízdo- nevyrovnaný průběh zimy nebo infekce je důvodem kálení uvnitř hnízda, migrace – rojení za účelem opuštění starého hnízda, které může být zdrojem infekce.

Rojení

Představuje nejdůležitější prvek v reprodukci včelstva. Pro rojení jsou nutné příznivé podmínky, které se nemusí opakovat každý rok.  Z tohoto důvodu se některá včelstva rojí více, jiná jsou na počet rojů chudší. V našich podmínkách probíhá zpravidla v průběhu května  a června, v době kdy je vysoká nabídka kvalitního pylu, silná snůška a nedostatek volného místa, kdy hnízdo je zaplněno množství sladiny a plodu. Matka nemá, kde klást a zvyšuje se počet krmiček, které nemají koho krmit- všechen stávající plod je již zavíčkován, a tak se začínají krmit navzájem. Tyto nezaměstnané včely tvoří pak základ roje.

Průběh rojení

Před samotným rojením se projevuje rojová nálada. Matka zaklade mateří misky, ve kterých začíná vývoj mladých matek. Tvoří se tzv. rojové matečníky.  V této fázi se začíná stávající matka připravovat na opuštění hnízda. Omezuje se krmení matky. Díky tomu se omezí její činnost vaječníků, matka zeštíhlí a je schopna letu.  Po vylíhnutí první matky z matečníků, ostatní matky prvně vylíhlá matka zabije a stará matka zmobilizuje část dělnic, které naberou do svých volátek zásoby a opustí s nimi hnízdo. Zásoby mají cca na 3 dny.

Mladá matka se připraví na snubní prolet a poté se stává plnohodnotnou matkou připravenou klást. Výsledkem jsou tak dvě nová včelstva. 

První vylétá z hnízda, tzv. prvoroj – roj s původní oplozenou matkou. Hnízdo obvykle opouští v období víčkování již prvních rojových matečníků. Váží obvykle 2 – 3 kg a nedoletí příliš daleko, protože matka není schopna dalekého letu. Po prvoroji můžou vylétat tzv. poroje- druhoroj, třetiroj až v hnízdu nezbydou žádné včely. Zde už se jedná vždy o roje s neoplozenou matkou, která pochází z vylíhlých matečníků. Poroje bývají menší a mají nižší schopnost přežití do další sezóny.

Roj se formuje kolem matky. Hlavním cílem roje je najít nové hnízdo. Hledání se věnují pátračky. Pokud se jim nepodaří najít vhodné útočiště, mohou začít stavět plásty i pod širým nebem.

Ve vyrojeném včelstvu zůstává část včelstva bez kladoucí matky s jednou nebo více neoplozenými matkami. Aby včely zabránily jejich vzájemnému usmrcení, probíhá zde zvláštní komunikace. Na matečnících a vylíhlých panuškách tančí včely vibrační tance.  Matky vydávají také zvuky- jde o tzv. týtání- vylíhlá matka a kvákání – matka před vyběhnutím. Komunikace zabraňuje vzájemnému kontaktu matek a slouží k rozhodování, o tom zda bude probíhat další rojení. Po té, co dojde k oplození jedné z panušek, ostatní matky jsou usmrceny.

RojUsídlení roje do úlku

Obr. č. 2,3: Usídlení roje do úlku


CHOV VČEL

Nejstarší dochované nálezy včelích úlů i se zbytky včel byly nalezeny v oblasti dnešního Izraele.

Kromě medu byla ve středověku důležitá i produkce vosku.

Vosk po vytavení a pročištění - nečistoty zůstávají na povrchuVytáčení medu

Obr. 4 : Vosk a med jako hlavní včelí produkty

Patronem včelařů je svatý Ambrož. Podle legendy spal Ambrož jako dítě s otevřenými ústy a včely mu snesly do úst med- symbolizuje výmluvnost.