Spot-ony (roztoky pro nakapání na kůži) a kožní spreje s obsahem permethrinu a kočky

V současné době jsou v České republice zaregistrovány následující léčivé přípravky pro psy, které mohou být pro obsah permethrinu smrtelně nebezpečné pro kočky:

Advantix spot-on pro psy, do 4 kg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Advantix spot-on pro psy, od 4 kg do 10 kg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Advantix spot-on pro psy, od 10 kg do 25 kg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Advantix spot-on pro psy, nad 25 kg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Bio Kill, 2,5mg/ml, Kožní sprej, roztok

Bob Martin Permenthrin Dog, 744mg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Duowin Contact, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Duowin, Kožní sprej, roztok

Exspot, 744mg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Petosan, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Top Spot On Stronger, 650mg, Roztok pro nakapání na kůži - spot-on

Tyto léčivé přípravky jsou určeny pro ošetření psů proti blechám a klíšťatům. Všechny obsahují permenthrin, který je v doporučeném dávkování bezpečný pro psy, ale v koncentracích obsažených v těchto přípracích způsobuje intoxikace u koček, pokud jsou vystaveny účinku těchto roztoků. Pokud  jsou kočky ošetřeny i velmi malým množstvím těchto přípravků nebo olizují a upravují srst ošetřeným psům, mohou se u nich vyvinout nervové příznaky jako je deprese, slintání, třes, záchvaty, zvracení a ulehnutí, zvířata mohou uhynout.

Někteří chovatelé mohou podat spot-on pro psy omylem kočkám, nebo si mohou myslet, že malé mnoužství neublíží. Podávat kočkám jakýkoliv přípravek obsahující permethrin je nebezpečné!
Pokud jste ošetřili kočku některým s léčivých přípravků uvedených v seznamu, je důležité zvíře vykoupat ve vodě a omýt šetrným detergentem. Okamžitě vyhledat pomoc veterinárního lékaře. K veterináři si sebou vezměte obal léčivého přípravku (i s příbalovou informací, pokud ji máte k dispozici).

ÚSKVBL aktivně sbírá informace o podezřeních na nežádoucí účinky, a proto pokud se setkáte s nežádoucím účinkem popsaným výše, prosím nahlašte jej s využitím formulářem uvedeným v rubrice Hlášení nežádoucích účinků. link