Výživa a dietetika
Syllaby pro posluchače 2. ročníku magisterského studijního programu FVHE, FVL akademického roku 2011-2012
SYLABY PŘEDNÁŠEK
SYLABY CVIČENÍ
Garant: prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc.
SYLABY PŘEDNÁŠEK
- Výživa jako vědní obor, rozdělení zvířat podle nároků na výživu (herbivorní, omnivorní, karnivorní), krmivo a jeho obsahové látky (voda, sušina, dusíkaté látky, lipidy, sacharidy, minerální látky, vitaminy, antinutriční látky), fyziologie výživy (trávení a resorpce jednotlivých živin krmiva a možnosti jejich ovlivnění), nauka o krmivech (jejich charakteristika a jejich dietetický význam pro jednotlivé skupiny zvířat), technika krmení (rozdíly u jednotlivých druhů zvířat).
- Dusíkaté látky, jejich rozdělení a charakteristika a jejich hodnocení (organické, anorganické, proteinové, neproteinové), jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat (přežvýkavci a monogastrická zvířata), rozdělení a dietetický význam aminokyselin z hlediska výživy zvířat. Využití současných poznatků o významu aminokyselin v klinické praxi.
- Tuky, jejich rozdělení, charakteristika a jejich hodnocení, jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat (energetická a funkční živina), rozdělení a dietetický význam mastných kyselin z hlediska výživy zvířat (nasycené, nenasycené, MUFA, PUFA, ω 3 FA a ω 6 FA). Využití současných poznatků o významu mastných kyselin v klinické praxi.
- Cukry, jejich rozdělení a charakteristika, jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat, dietetický význam monosacharidů, oligosacharidů a polysacharidů (strukturální, nestrukturální) z hlediska jejich dietetických účinků. Využití současných poznatků o významu monosacharidů, oligosacharidů a polysacharidů v klinické praxi.
- Antinutriční látky, jejich definice, dietetický význam, jejich vliv na zdraví zvířat a bezpečnost potravin, charakteristika jednotlivých skupin antinutričních látek kontaminujících (fyzikálně-mechanické, chemické, biologické), vznikající při výrobě a konzervaci krmiv (produkty chemických reakcí proteinů, lipidů, sacharidů, produkty biologického původu) a přirozeně přítomné v krmivech (sekundární produkty metabolismu rostlin).
- Krmná aditiva, jejich rozdělení a charakteristika jednotlivých skupin › technologické doplňkové látky (konzervanty, antioxidanty, emulgátory, stabilizátory, zahušťovadla, želírující látky, adsorbenty, protiaglutinující látky, regulátory kyselosti, konzervační látky pro siláže) › senzorické doplňkové látky (barviva, aromatické látky a zchutňující látky) › nutriční doplňkové látky (vitaminy a provitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, močovina a její deriváty) › zootechnické doplňkové látky (látky podporující trávení, látky stabilizující střevní flóru, látky, které příznivě působí na životní prostředí, jiné zootechnické doplňkové látky) › kokcidiostatika a histomonostatika, jejich význam z hlediska dietologie a klinické praxe › silážní aditiva.
- Fyziologie trávení u přežvýkavců - ruminální (bakterie, nálevníci, houby) a produkty ruminálního trávení, jejich význam z hlediska výživy přežvýkavce. Postruminální trávení (enzymatické trávení ve střevě). Trávení dusíkatých látek, lipidů a sacharidů u přežvýkavců. Dietetické zásady správné výživy přežvýkavců, dietetický a zdravotní význam jednotlivých krmiv pro přežvýkavce.
- Patofyziologie trávení u přežvýkavců v důsledku nesprávné výživy (traumatická onemocnění GIT, obturace, bachorové indigesce, konglomeráty, ketóza, intoxikace). Vliv složení krmných dávek, techniky krmení a dieteticky závadná krmiva, jako dietetický agens onemocnění přežvýkavců, nutriční prevence dietetických poruch.
- Fyziologie trávení, zásady správné výživy jednotlivých kategorií koní, dietetický význam jednotlivých krmiv určených pro výživu koní. Rozdíly ve výživě pracovních a sportovních koní.
- Patofyziologie trávení u koní v důsledku nesprávné výživy, složení krmných dávek a techniky krmení, dieteticky závadná krmiva jako etiologický agens vzniku onemocnění, nutriční prevence dietetických poruch.
- Zásady výživa králíků a býložravých kožešinových zvířat. Dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv, technika krmení, dietetické poruchy a jejich nutriční prevence.
- Zásady výživa prasat a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.
- Zásady výživa hrabavé drůbeže (kur, krůta, křepelka) a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.
- Zásady výživa vodní drůbeže (kachna, husa) a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.
SYLABY CVIČENÍ
- Krmná legislativa, krmiva a jejich charakteristika, rozdělení krmiv podle různých kriterií, zásady odběru vzorků krmiv pro analýzu.
Demonstrace pomůcek pro odběr vzorků, jejich balení, označení a zasílání k analýze, obecná analýza krmiv, metody stanovení bilanční stravitelnosti živin a energie. - Dusíkaté látky, metody a jejich princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých proteinových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
- Tuky, metody a princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých lipidových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
- Cukry, metody a princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých sacharidových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
- Mikroskopie krmiv a její význam z hlediska posouzení dietetické kvality krmiv a krmných směsí. Využití a význam mikroskopie krmiv pro posouzení dietetické kvality a bezpečnosti krmiv. Zásady techniky mikroskopie krmiv.
- Technologie zpracování a úprava jednotlivých krmiv (šrotování, mačkání, míchání, extruze, toustování, termické ošetření, granulace) a jejich popis a význam z hlediska výživy zvířat, výroba krmných směsí a technologie konzervace, význam aditiv pro produkční účinnost a bezpečnost krmiv.
- Zásady výživy skotu (telata, dojnice), krmivová základna, demonstrace krmiv z hlediska jejich nutriční a dietetické hodnoty, technologie a technika krmení, sestavování krmných dávek pro uvedené kategorie skotu.
- Zásady výživy jednotlivých kategorií skotu a malých přežvýkavců (ovce, kozy), krmivová základna, technika krmení, sestavování krmných dávek pro malé přežvýkavce.
- Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií koní, krmivová základna, nejvhodnější krmiva pro koně, dieteticky závažná krmiva pro koně, technika výživy při stájovém a pastevním chovu, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy a kategorie koní. Exkurze do školního zemědělského podniku VFU Brno.
- Zásady výživy dostihových a pracovních koní, jejich rozdíly ve výživě, technika krmení, stavování vzorových krmných dávek a jejich demonstrace pro jednotlivé druhy dostihových a pracovních koní, význam jednotlivých koní z hlediska jejich sportovní a pracovní výkonnosti. Návštěva výrobny krmných směsí.
- Zásady výživy králíků a býložravých kožešinových zvířat (nutrie, činčila, ondatra), krmivová základna, technika krmení, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy králíků a býložravých kožešinových zvířat, sestavování vzorových krmných dávek a jejich demonstrace, dieteticky závadná krmiva pro králíky a býložravá kožešinová zvířata.
- Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií prasat, krmivová základna, technika krmení, technologie krmení a napájení, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy a kategorie prasat.
- Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií hrabavé drůbeže, krmivová základna, technologie krmení a napájení, sestavování, charakteristika a demonstrace vzorových krmných směsí pro jednotlivé druhy hrabavé drůbeže.
- Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií vodní drůbeže, krmivová základna, technologie krmení a napájení, sestavování, charakteristika a demonstrace vzorových krmných směsí pro jednotlivé druhy vodní drůbeže.
Zvýrazněná výuka je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Garant: prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc.