OP VK - Inovace výuky v oblasti ochrany a welfare zvířat
Fotogalerie
 

Výživa a dietetika

Syllaby pro posluchače 2. ročníku magisterského studijního programu FVHE, FVL akademického roku 2011-2012

SYLABY PŘEDNÁŠEK
  1. Výživa jako vědní obor, rozdělení zvířat podle nároků na výživu (herbivorní, omnivorní, karnivorní), krmivo a jeho obsahové látky (voda, sušina, dusíkaté látky, lipidy, sacharidy, minerální látky, vitaminy, antinutriční látky), fyziologie výživy (trávení a resorpce jednotlivých živin krmiva a možnosti jejich ovlivnění), nauka o krmivech (jejich charakteristika a jejich dietetický význam pro jednotlivé skupiny zvířat), technika krmení (rozdíly u jednotlivých druhů zvířat).
  2. Dusíkaté látky, jejich rozdělení a charakteristika a jejich hodnocení (organické, anorganické, proteinové, neproteinové), jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat (přežvýkavci a monogastrická zvířata), rozdělení a dietetický význam aminokyselin z hlediska výživy zvířat. Využití současných poznatků o významu aminokyselin v klinické praxi.
  3. Tuky, jejich rozdělení, charakteristika a jejich hodnocení, jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat (energetická a funkční živina), rozdělení a dietetický význam mastných kyselin z hlediska výživy zvířat (nasycené, nenasycené, MUFA, PUFA, ω 3 FA a ω 6 FA). Využití současných poznatků o významu mastných kyselin v klinické praxi.
  4. Cukry, jejich rozdělení a charakteristika, jejich dietetický význam z hlediska výživy zvířat, dietetický význam monosacharidů, oligosacharidů a polysacharidů (strukturální, nestrukturální) z hlediska jejich dietetických účinků. Využití současných poznatků o významu monosacharidů, oligosacharidů a polysacharidů v klinické praxi.
  5. Antinutriční látky, jejich definice, dietetický význam, jejich vliv na zdraví zvířat a bezpečnost potravin, charakteristika jednotlivých skupin antinutričních látek kontaminujících (fyzikálně-mechanické, chemické, biologické), vznikající při výrobě a konzervaci krmiv (produkty chemických reakcí proteinů, lipidů, sacharidů, produkty biologického původu) a přirozeně přítomné v krmivech (sekundární produkty metabolismu rostlin).
  6. Krmná aditiva, jejich rozdělení a charakteristika jednotlivých skupin › technologické doplňkové látky (konzervanty, antioxidanty, emulgátory, stabilizátory, zahušťovadla, želírující látky, adsorbenty, protiaglutinující látky, regulátory kyselosti, konzervační látky pro siláže) › senzorické doplňkové látky (barviva, aromatické látky a zchutňující látky) › nutriční doplňkové látky (vitaminy a provitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, močovina a její deriváty) › zootechnické doplňkové látky (látky podporující trávení, látky stabilizující střevní flóru, látky, které příznivě působí na životní prostředí, jiné zootechnické doplňkové látky) › kokcidiostatika a histomonostatika, jejich význam z hlediska dietologie a klinické praxe › silážní aditiva.
  7. Fyziologie trávení u přežvýkavců - ruminální (bakterie, nálevníci, houby) a produkty ruminálního trávení, jejich význam z hlediska výživy přežvýkavce. Postruminální trávení (enzymatické trávení ve střevě). Trávení dusíkatých látek, lipidů a sacharidů u přežvýkavců. Dietetické zásady správné výživy přežvýkavců, dietetický a zdravotní význam jednotlivých krmiv pro přežvýkavce.
  8. Patofyziologie trávení u přežvýkavců v důsledku nesprávné výživy (traumatická onemocnění GIT, obturace, bachorové indigesce, konglomeráty, ketóza, intoxikace). Vliv složení krmných dávek, techniky krmení a dieteticky závadná krmiva, jako dietetický agens onemocnění přežvýkavců, nutriční prevence dietetických poruch.
  9. Fyziologie trávení, zásady správné výživy jednotlivých kategorií koní, dietetický význam jednotlivých krmiv určených pro výživu koní. Rozdíly ve výživě pracovních a sportovních koní.
  10. Patofyziologie trávení u koní v důsledku nesprávné výživy, složení krmných dávek a techniky krmení, dieteticky závadná krmiva jako etiologický agens vzniku onemocnění, nutriční prevence dietetických poruch.
  11. Zásady výživa králíků a býložravých kožešinových zvířat. Dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv, technika krmení, dietetické poruchy a jejich nutriční prevence.
  12. Zásady výživa prasat a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.
  13. Zásady výživa hrabavé drůbeže (kur, krůta, křepelka) a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.
  14. Zásady výživa vodní drůbeže (kachna, husa) a jejich jednotlivých kategorií, dietetický význam jednotlivých živin (proteiny, lipidy, sacharidy, vitaminy, minerální látky) a krmiv na produkci, zdraví a jejich reprodukci. Poruchy zdraví z nesprávné výživy a jejich nutriční prevence.


SYLABY CVIČENÍ
  1. Krmná legislativa, krmiva a jejich charakteristika, rozdělení krmiv podle různých kriterií, zásady odběru vzorků krmiv pro analýzu.
    Demonstrace pomůcek pro odběr vzorků, jejich balení, označení a zasílání k analýze, obecná analýza krmiv, metody stanovení bilanční stravitelnosti živin a energie.
  2. Dusíkaté látky, metody a jejich princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých proteinových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
  3. Tuky, metody a princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých lipidových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
  4. Cukry, metody a princip stanovení ve vzorcích krmiv, demonstrace a charakteristiky jednotlivých sacharidových krmiv, jejich využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorií zvířat.
  5. Mikroskopie krmiv a její význam z hlediska posouzení dietetické kvality krmiv a krmných směsí. Využití a význam mikroskopie krmiv pro posouzení dietetické kvality a bezpečnosti krmiv. Zásady techniky mikroskopie krmiv.
  6. Technologie zpracování a úprava jednotlivých krmiv (šrotování, mačkání, míchání, extruze, toustování, termické ošetření, granulace) a jejich popis a význam z hlediska výživy zvířat, výroba krmných směsí a technologie konzervace, význam aditiv pro produkční účinnost a bezpečnost krmiv.
  7. Zásady výživy skotu (telata, dojnice), krmivová základna, demonstrace krmiv z hlediska jejich nutriční a dietetické hodnoty, technologie a technika krmení, sestavování krmných dávek pro uvedené kategorie skotu.
  8. Zásady výživy jednotlivých kategorií skotu a malých přežvýkavců (ovce, kozy), krmivová základna, technika krmení, sestavování krmných dávek pro malé přežvýkavce.
  9. Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií koní, krmivová základna, nejvhodnější krmiva pro koně, dieteticky závažná krmiva pro koně, technika výživy při stájovém a pastevním chovu, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy a kategorie koní. Exkurze do školního zemědělského podniku VFU Brno.
  10. Zásady výživy dostihových a pracovních koní, jejich rozdíly ve výživě, technika krmení, stavování vzorových krmných dávek a jejich demonstrace pro jednotlivé druhy dostihových a pracovních koní, význam jednotlivých koní z hlediska jejich sportovní a pracovní výkonnosti. Návštěva výrobny krmných směsí.
  11. Zásady výživy králíků a býložravých kožešinových zvířat (nutrie, činčila, ondatra), krmivová základna, technika krmení, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy králíků a býložravých kožešinových zvířat, sestavování vzorových krmných dávek a jejich demonstrace, dieteticky závadná krmiva pro králíky a býložravá kožešinová zvířata.
  12. Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií prasat, krmivová základna, technika krmení, technologie krmení a napájení, sestavování krmných dávek pro jednotlivé druhy a kategorie prasat.
  13. Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií hrabavé drůbeže, krmivová základna, technologie krmení a napájení, sestavování, charakteristika a demonstrace vzorových krmných směsí pro jednotlivé druhy hrabavé drůbeže.
  14. Zásady výživy jednotlivých druhů a kategorií vodní drůbeže, krmivová základna, technologie krmení a napájení, sestavování, charakteristika a demonstrace vzorových krmných směsí pro jednotlivé druhy vodní drůbeže.
Zvýrazněná výuka je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Garant: prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc.

 
logolinky
 Investice do rozvoje vzdělávání