OP VK - Inovace výuky v oblasti ochrany a welfare zvířat
Fotogalerie
 

Zootechnika II.

Syllaby pro posluchače 3. ročníku magisterského studijního programu FVHE, FVL akademického roku 2011-2012

SYLABY PŘEDNÁŠEK
  1. Management chovu skotu – technika chovu dojeného a nedojeného skotu.
    Chov prasat – situace v chovu prasat v ČR a ve světě. Vlivy působící na užitkové vlastnosti prasat.
  2. Chov prasat - Struktura chovů a hybridizačního programu prasat v ČR.
    Plemena prasat - charakteristika nejvýznamnějších plemen chovaných v ČR a ve světě (exteriérové znaky, produkční vlastnosti, chovné cíle).
  3. Šlechtění a organizace chovu skotu v ČR – organizace chovu a plemenitba českého strakatého skotu a simentálského skotu v ČR a ve světě, zdravotní aspekty.
  4. Chov koní – vývoj chovu koní v ČR a ve světě, organizační struktura chovu a plemenitba koní v ČR. Užitkové vlastnosti koní. Plemena koní – stručná charakteristika nejvýznamnějších zástupců.
  5. Managament chovu koní – zásady chovu jednotlivých kategorií (odchov hříbat a mladých koní, chov klisen a hřebců), technologie chovu a odchovu.
  6. Chov ovcí a koz – význam a vývoj chovu v ČR a ve světě. Základní biologické charakteristiky ovce a kozy. Charakteristika hlavních užitkových vlastností ovcí a koz.
    Managament chovu ovcí – technologie chovu jehňat a plemenných zvířat, organizace pastvy, zdravotní aspekty chovu.
  7. Chov drůbeže – význam a vývoj chovu hrabavé a vodní drůbeže v ČR a ve světě. Základní biologická charakteristika kura, krůty, perličky, křepelky, bažanta, kachny, husy a holuba. Užitkové vlastnosti drůbeže (produkce vajec, produkce masa, produkce peří). Vlivy působící na snášku drůbeže.
  8. Plemena drůbeže – rozdělení a stručná charakteristika hlavních plemen jednotlivých druhů drůbeže a jejich užitkových typů (slepice nosného a masného typu, krůty, perličky, křepelky, kachny, husy).
  9. Managament chovu drůbeže – perspektivní technologické postupy chovu drůbeže (produkce konzumních vajec slepic, výkrm kuřat, výkrm krůt, výkrm kachen, výkrm hus).
    Líhnutí drůbeže – základní aspekty líhnutí hrabavé a vodní drůbeže.
  10. Chov králíků - význam a vývoj chovu v ČR a ve světě. Základní biologická charakteristika a specifika králíka. Užitkové vlastnosti králíků. Charakteristika hlavních plemen.
  11. Chov zakrslých králíků. Managament chovu brojlerových králíků ve faremních chovech.
    Chov býložravých a masožravých kožešinových zvířat – současný stav a perspektivy chovu, základní biologická charakteristika vybraných druhů, management jejich chovu.
  12. Chov psů – organizace chovu v ČR, ČMKU, FCI. Zásady chovu a výchovy psů. Organizační struktura výstav a zkoušek psů – základní principy hodnocení.
  13. Chov koček – organizace chovu v ČR a ve světě. Zásady chovu jednotlivých kategorií koček, zdravotní aspekty a etologie koček.
    Plemena koček – rozdělení plemen koček, základní charakteristika hlavních chovaných plemen, jejich vlastnosti.
  14. Konzultace


SYLABY CVIČENÍ - (4 hodinová cvičení)
  1. Genofond ovcí – plemena prošlechtěná k produkci masa a mléka a k vyšší plodnosti.
    Chov koz - rozdělení podle užitkových vlastností, stručná charakteristika nejvýznamnějších plemen koz chovaných v ČR, technologie chovu dojených koz.
  2. Technologie v chovu skotu - perspektivní technologické systémy chovu jednotlivých kategorií a jejich vliv na zdravotní stav zvířat. Chovatelské praktiky a zacházení s prasaty.
  3. Technologie chovu prasat – perspektivní technologické systémy chovu jednotlivých kategorií a jejich vliv na zdravotní stav zvířat (chov prasnic, odstav a odchov selat, výkrm prasat, odchov plemenných zvířat, chov plemenných kanců).
  4. Plemena psů – základní charakteristika jednotlivých skupin tříděných podle FCI, jejich vlastnosti a možnost využití, ukázka hlavních zástupců.
  5. ŠZP středisko Nový dvůr – terénní cvičení
    Praktická ukázka chovu kombinovaného skotu v systému s tržní produkcí mléka – nejdůležitější aspekty pro chov jednotlivých kategorií.
  6. ŠZP Nový Jičín – terénní cvičení (6 hodin)
    Praktická ukázka technologie využívané pro chov mléčného skotu. Seznámení se s managementem chovu a výkrmu prasat. Praktická ukázka technologie chovu masného skotu.
  7. Zápočty
Zvýrazněná výuka je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Garant: Ing. David Zapletal, Ph.D.

 
logolinky
 Investice do rozvoje vzdělávání